Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

Мод от еднократна пура


  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 10.02.10 г. в 16:47

От доста време се каня да пробвам да събера нещо от тези чарколяци.
Първоначално мислих да е стационарно.

http://s002.radikal....f4eaae3b5a5.jpg
http://s006.radikal....69463d33004.jpg
http://s55.radikal.r...d859767d07b.jpg

Атомизатора е със съпротивление около 2,7 Ома.
За тяло съм си намерил една поликарбонатна прозрачна тръба с подходящ диаметър.
Мисля да ползвам едно фенерче с подходяща дължина за шините и бутончето.
Ще прекарам през бутона кабелчетата на вакуумния суич.
Въпроса ми е дали да заложа ААА батерии (3 х1,2 V )или 3 х R6 x 1,5 V.

Edited by last_hope, На 10.02.10 г. в 16:51.

Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#2 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 10.02.10 г. в 17:38

...Ще прекарам през бутона кабелчетата на вакуумния суич.
Въпроса ми е дали да заложа ААА батерии (3 х1,2 V )или 3 х R6 x 1,5 V.


В първия случай ти трябва зарядно за ААА, във втория - повечко стотинки. ;)
В първия ще имаш начално напрежение около 4.10V за няколко дръпвания, след, което равната част на характеристиката е 3,6V и трябва да ги пазиш да не паднат под 2,7V. Във втория - плавен спад от 4,65V(4,5V) до спиране на парата, след което -> в "кръглата папка".
Аз бих заложил на третия вариант - адаптор. 4V / 2R7 = 1,5A. Каквото и напрежение да подадеш между 3,7 и 4,2V ще е супер.
За вакуумния суич - провери, но мисля, че имаше обратно действие, при отделяне на магнитчето от Hall датчика/Reed ампулата, сработваше нагряването. Поне на 4081/2 и 701. Може да се наложи бутона да е с "change over" контакти ( има такива микропревключватели ), т.е. НО и НЗ. Лесно се проверява - доближаваш магнита до Reed ампулата и мериш с Омметър. Ако е чип - вече е малко по-сложно, но пак има ляк. :)

Edited by nickarsow, На 10.02.10 г. в 17:52.

Николай Арсов

#3 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 11.02.10 г. в 12:20

Ник,определено си професионалист в електриката за разлика от мен :).
Ако ти се занимава да ти пратя чарколяците.
Сътвориш ли нещо читаво ОК, ако не се получи - "в кръглата папка".
А пък ако се получи, ще събереш едно и за мен.Помисли и за патентното ведомство ;).
Тръгна ли сам да го правя,вероятноста да изпържа нещо клони към 100% ;),а като гледам тоя голям атомизатор и тоя 4 кубуков резервоар ми се свиди да го хвърля аз :( .
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#4 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 11.02.10 г. в 12:51

Става, нямаш проблем. И за мен ще е интересно. Ще и избичим един мод. Адреса ми съм ти го писал на лични.
Все още трудно се ориентирам по сайта и не мога да разбера къде се отразяват получените лични съобщения. :huh:
Николай Арсов

#5 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 11.02.10 г. в 13:07

Можеш да заложиш и на 3хR6 (AA) NiMH. Заредени ще ти дават около 4 В, платото ще е около 3.6-3.7 В. Токът през атомизатора, както си го измерил ще е максимум 1.5А и няма да е проблем за АА клетки в добро здраве.

По съвсем груби сметки с едно зареждане на Eneloop 2000 mAh ще можеш да направиш не по-малко от 850 дръпвания с продължителност от 5 секунди.

Edited by NiOOH, На 11.02.10 г. в 13:10.


#6 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 17.02.10 г. в 10:58

Получих чарковете на еднократната пура от Васко(last_hope). С негово разрешение давам малко описание на "карантията" и концепция за мод. Очакваме мнения, идеи и препоръки.

Първото нещо, което прави впечатление е ОГРОМНИЯ мундщук, както и размер на пурата ( кой ли може да го лапне това? :wacko: )
Карантията - огромен резервоар, огромен атомайзер/нагревател.....абе всичко му е огромно на туй желязо.
Електрониката е така омазана в някаква смола, че няма разгадаване ( е...още не съм се отказал ). Прилича на микроконтролер от серията PIC10F20X плюс ключов транзистор.
Батерията - RC16600R - Li-MnO2 - първична и естествено не става за нищо повече.
Вакуумния суич - пълен боклук - явно колкото да си изкара 1000+ цикъла.
Мислих, гледах, мислих.....по едно време гледам как само седя. :huh:

Та ето я първоначалната концепция. Вакуумния суич е боклук и мисля да не се ползва. Идеята ми е да се ползва тактилен микропревключвател, транзистор - NPN с ниско Vcesat или MOSFET с малко съпротивление в отпушено състояние, таймер 555 в режим на моновибратор за задаване на 5-те секунди, захранване - външно 3-4V 2A.
Другия вариант е използването на 3бр. NiMH акумулатори 1/3АА последователно( само подобна група може да се събере в туловището на пурата). Зареждането на подобни акумулатори изисква минимум външна електроника. За непрецизни схеми може да се използва float charge, тоест ток = С/15-С/20.

Към края на седницата, като ми остане време ще конструирам схемата. Мисля после да я обсъдиме в темата и едва след това да пусна пробни платки. Нека има повече мнения и идеи.

Edited by nickarsow, На 17.02.10 г. в 11:00.

Николай Арсов

#7 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 18.02.10 г. в 04:08

Най-лесният за изпълнение вариант, според мен, е да се ползва батерия на 510 с намалял капацитет, от която да се вземе наготово цялата електроника. Атомайзерът на 510 има същото съпротивление, т.е. няма да се претоварва ключовия транзистор. Към електроника да се добави един Li-ION АА елемент и да се затвори в корпуса на пурата, като отпред на капачката да се сложи фланеца на 510 за да може да се зарежда батерията.
този потребител вече не участва на този форум

#8 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 18.02.10 г. в 11:00

Ники, професионалната дисекция е супер полезна ;).

Аз си мислех за нещо от рода на Джанти стик мода- кутийка с една 9 волтова презареждаема батерия със съответното понижаване на волтажа ( нямам идея дали е работимо, само някак по-компактно ми изглежда).
А и една най-груба калкулацийка на необходимите чаркове ще е полезна.Спорта си е спорт въпроса е струва ли си ;).
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#9 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 18.02.10 г. в 11:36

....
Аз си мислех за нещо от рода на Джанти стик мода- кутийка с една 9 волтова презареждаема батерия със съответното понижаване на волтажа......А и една най-груба калкулацийка на необходимите чаркове ще е полезна..


С 9V rechargeable няма да стане, щото ще иска DC-DC BUCK преобразуване, а и няма да осигури необходимия ток.
Калкулация ще има задължително, стига да спретнем концепцията. :D
Николай Арсов

#10 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 25.02.10 г. в 14:34

Малко инфо по модинга:
С акумулаторите работата е ясна - акумулатори няма. :angry: Явно никой не внася 1/3АА. С 2/3АА става огромен фишек, а и е много тежък - може да ти изкърти ченето. С Li-Ion нещата стават дебели откъм конструиране на зарядното.
Васко,
Може ли да се разглоби пурата без да се реже? Да остане нагревателя с изводите само? Възможна ли е такава хирургическа интервенция по принцип?
Другия вариант е да се търси тънкостенна тръба с точния диаметър.
Мисля.....продължавам да мисля.... :blink:
Николай Арсов

#11 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 25.02.10 г. в 14:48

Споко Ники ,не се натоварвай.
Разрязах я от любопитство, да видя какво има вътре ;).
След това докато съзерцавах атомизатора взех да се замислям за вариант "секънд хенд".
Следващата ще обработим по-внимателно.
Батерията е почти свободна вътре в тръбата.Аз се опитвах да надникна без да скъсам жичките затова я порязах през кръста.
Реално, ако се извади батерията, без да се съобразява човек с проводниците и ако по презумпция не се ползва вакуумния суич,остава едно единствено притеснение - от къде ще се скъса плюсовият проводник - от спойката на батерията или чак от атомизатора (минусовата идва от чипа и може да се резне още като падне капачето).
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#12 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 9.03.10 г. в 11:10

Вчера Ник ме информира че няма да се получат нещата с "голямото желязо" ;).
Жалко, :smoking-8570: ... еднократното си е еднократно...
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#13 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 9.03.10 г. в 11:57

Да, за жалост е точно така. Пластмасата е вторична - буквално се люспи и е някаква, която не държи никакви силикони. Пробвах с 3 вида на Loctite - разлепват се. Цилиндричната форма отделно е доста неприятна форма за закрепване на каквото и да било. :sSig_censored:
Абе, както казва Васко - еднократното е така издоено откъм цена/качество на материалите, че и най-голямо желание да има човек, не става мода. :nea:
Толкоз с тоя опит за мод.........давайте следващия. :rofl:
Николай Арсов

#14 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 23.03.10 г. в 17:18

Е, момци, първомода ( алфа версията :spiteful: ) на еднократната пура въпреки всичко стана и.....работи!

Ето и описанието, подкрепено със снимков материал.

С ножче се отлепва челната декоративна капачка. Пурата внимателно се отрязва на около 30-35мм. от края на атомайзера. Внимателно с пръст се избутва батерията в едно с електрониката по посока на атомайзера ( снимка "mahnata bateria" ).

Attached File  mahnata_bateria.JPG   17.47KB   251 downloads
Разпоява се еднократната LiMnO2 батерия. Снопчетата кабели се усукват внимателно и се пъхат в междината между атомайзера и корпуса. Електрониката ляга върху датчика - няма опасност да го повреди или запуши!

Челната капачка се прорязва с размера на женския захранващ жак ( снимка "jack kapa4ka" ).

Attached File  jack_kapa4ka.JPG   19.4KB   251 downloads
Жака се залепва с полиестерна смола отвътре в тънък слой ( снимка "zalepeni jack kapa4ka").

Attached File  zalepen_jack_kapa4ka.JPG   18.38KB   219 downloads
С 2 многожилни проводника ПВА2-0,5мм2, червен и черен се удължават изводите червен и черен от електрониката с аванс около 2-3см. над дължината на отрязаната цилиндрична част. Запояват се за жака, като черния се запоява към цилиндричната част, а червения - към остта.
Челната капачка се залепва към цилиндричната част с цианакрилатно лепило или полиестерна смола. Двата цилиндъра се стиковат един към друг с тиксо ( снимка "pura alpha mod" ).

Attached File  pura_alpha_mod.JPG   17.99KB   245 downloads
Снадката с тиксото е временна, докато не измисля друг начин.

Пурата е готова за работа с адаптор ( снимка "pura s adaptor").

Attached File  pura_s_adaptor.JPG   21.92KB   241 downloads
За работа на акумулатор направих следната временна джуджавка ( снимка "akumulator").

Attached File  accu_liion.JPG   16.35KB   235 downloads
Взех един 18500 - 1900mAh Li-Ion акумулатор и му запоих изводи от парче от старо импулсно захранване на лаптоп ( снимка "DC jack"), но със здрав жак.

Attached File  DC_jack.JPG   19.32KB   215 downloadsAttached File  accu_jack.JPG   19.69KB   228 downloads
По този начин, пурата става псевдо мобилна :Koshechka_08: .

Attached File  pura_accu.JPG   18.44KB   240 downloads
В момента с last_hope издирваме подходяща иноксова или дуралуминиева тръба с подходящ размер, за да вкарам акумулатора в пурата. В текущата тръба не ми стигат 2мм. в диаметъра. В новата тръба, пурата освен с вграден акумулатор, ще може и да се зарежда, тоест ще се получи нещо, като "pass through", но към адаптор.

Като за алфа мод - толкова. Пурата на адаптор 3VDC си работи абсолютно идентично с оригинала, а с акумулатора (4.2VDC) - направо "дави змея" :skull: :super:

Edited by nickarsow, На 23.03.10 г. в 17:23.

Николай Арсов

#15 kostedd

kostedd

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted На 23.03.10 г. в 18:32

:sSig_goodjob2: а този акомулатор как го зареждаш? Аз не намерих да се продава зарядно за тези батерии в България.

#16 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 23.03.10 г. в 18:38

... а този акомулатор как го зареждаш?...


Разработих зарядно за Li-Ion акумулатори до 3000mAh капацитет, като очаквам до седмица да станат платките. Този го заредих на пробната платка. Като станат платките, ще постна снимки и за тях.
Николай Арсов

#17 kostedd

kostedd

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 87 posts

Posted На 23.03.10 г. в 18:45

:clapping:Ок ще чакаме. Както е тръгнало ще изкараме и Български мод на е-циг.

#18 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 23.03.10 г. в 20:26

Супеер :sSig_goodjob2:
Ники задействай патента !!!
С малко фитинги и иноксов корпус и "Торпедото" е факт !!!
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#19 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 23.03.10 г. в 20:46

А ето и малко информация за жака: http://www.lumberg.c...&cat=4&lang=eng
Може да ми помогнете в избора - просто като дизайн. Предпочитам с кръгъл отвор - по-лесно се изработва челната капачка. :smiley_emoticons_joint:

Edited by nickarsow, На 23.03.10 г. в 21:19.

Николай Арсов

#20 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 23.03.10 г. в 20:58

Ако трябва да ги избирам по красота (че може и да се снимам с него ;) ) и кръгла форма,залагам на тези 2 варианта :

http://www.lumberg.c...&cat=4&newWin=1

и
http://www.lumberg.c...&cat=4&newWin=1

По отношение функционалност Ник ти си ...
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com