Прехвърляне към съдържание


Снимка
- - - - -

Намотки кантал. До къде е безопасно


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#21 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 153 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 07:35

Аз ползвам само механични модове, намотките ми са най-често под 1.5 ома. Преди време гледах да са 1.5-1.8, после минах на по-ниски, че са ми по-вкусни :) Единият мод пуши на 1 ом в момента.
Ползвам незащитени батерии, но преди това е имало четене и информиране за батериите, тяхната работа и различните видове, с тока не сме съвсем на вие, ползвам само IMR и LiMn батерии, които не са неизвестни марки, модове с отвори за вентилазия в случай на изпускане на газ и си знам рисковете.

Т.е. при образовано ползване няма проблем с ниските намотка, знам хора, за които 0.8 е стандарт например, но повечето хора няма да те посъветват да го правиш и да поемат отговорността ако сгафиш нещо. В този ред на мисли признавам, че темата е потенциално опасна, има хора чели-хедоразбрали се мятат на дълбокото.

Забележка: На Vapor Wall бият с тухли, не с камъни, хе-хе.
Втора забележка: Има маркови батерии със защита, отдаващи достатъчно голям ток, например:
Posted Image
Posted Image
(изтоник: http://lygte-info.dk)
Проблемът с тях е, че има много модове, най-вече механични, в които не влизат напълно заради увеличената им дължина.

#22 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПипПип
  • 511 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 11:07

:hi: Чест и почитания, но в конкретния случай говорим за не особено читаво китайче Ultra/Trust Fire. Ползвах такива доста време и определено бяха спънати на около 2,5 до макс 3.0 Ампера.После започнах да ги "кастрирам"...ама по-късно ;). Смоците са пуснали 7 Амперова защита - 5 стотинки, която може да се използва при нужда и е добро нещо за такива случаи.
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#23 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 153 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 12:03

Разбира се, за това не споря, Last :)

Просто се опитвам да пробутам при всеки удобен случай идеята да се ползват хубави батерии, не китайчета с играчки-изненади.

Редактирано от Массаракш: На 18.02.13 г. в 12:03


#24 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПип
  • 477 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 14:13

Aз ползвам защитени 18650 от няколко марки (Fenix, Eagletac, AW). Нито една от тях няма какъвто и да е проблем да доставя 3 А ток. С каквото и да съм ги ползвал, не съм успял да им задействам защитата. Защита на 2.5 А е по-скоро изключение и то при некачествени батерии, отколкото правило.

#25 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПипПип
  • 511 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 15:05

Е тук по скоро еФтинките китайчетата са правило, а всичко друго е изключение ;). :hi:
Но с трупането на опит идва и познанието!
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#26 asiyaolo

asiyaolo

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 142 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 18:27

Утре трябва да получа нова батерия. Понеже не намерих другаде информация, възможно ли е токът да е такъв? Батерията е без защита.
Цитат:
"Литиево-йонна акумулаторна батерия Panasonic тип NCR18650PD (3.6 V) с капацитет 2900 mAh. Използва Panasonic NNP технология за повишена енергийна плътност и подобрени разрядни характеристики. High-Rate Discharge версия: поддържа разряд с ток до 10А."

Редактирано от asiyaolo: На 18.02.13 г. в 18:28


#27 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПип
  • 477 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 22:22

Не разбирам, какво точно питаш. Батерията е хубава. И за да изпреваря друг въпрос, когато я получиш, ще видиш една вдлъбнатина с формата на полумесец на отрицателния терминал, не се притеснявай, нормално е, всички са така.

#28 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 153 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 22:24

Ахам, възможно е. Но на мод няма да стигнеш до 10 А :) Хубави са си панасониците де.

В пдф-те на панасоник не съм мяркала никога макс. дисчардж рейт, но може и де не съм гледала където трябва. По сайтовете с тестове ги гърчат до 5 А най-много и оттам инфо няма. Аз лично пуснах на 5 А преди време една с 10 А рейтинг, но на друга марка и се държа чудесно, като диаграма на панасоник. Та по обратна задрямала логика, ако е оригинален тоя панасоник и има рейтинг 10 А, значи ще е добър :)

#29 asiyaolo

asiyaolo

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 142 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 23:22

Точно това е въпроса. Дали наистина са 10А, т.е. съществува ли изобщо такова "животно" или е рекламен трик? А че Zmax не може да ги достигне е ясно. Още по-малко пък eVic. :(

Редактирано от asiyaolo: На 18.02.13 г. в 23:27


#30 gogo63

gogo63

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 275 Мнения:

От: На 18.02.13 г. в 23:29

Точно това е въпроса. Дали наистина са 10А?

Изхождайки от правилото за тригърбата камила/дето едни искали да им доставят такава, щото миналата година искали двугърба, а им изпратили едногърба/ е съвсем добре да ти предложат 10А и да получиш 5-7А, отколкото да ти кажат, че е 5А и да се чудиш дали въобще ще стане после. Според мен батерията е съвсем читава и е по-важно да има колкото се може повече от обявените мАч.

#31 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 153 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 12:51

Мхм, на този въпрос отдавна се каня да си отговоря, време не остава да организирам опита :)

#32 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПип
  • 477 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 18:30

Точно това е въпроса. Дали наистина са 10А, т.е. съществува ли изобщо такова "животно" или е рекламен трик?


Какво значи да са или да не са? Това не е характеристика, която може да се измери или да се посочи точно, без да са зададени допълнителни критерии. Колкото по-голям ток се черпи, толкова по-голям ще бъде падът на напрежението и съответно по-малък капацитета до достигане на определено минимално напрежение. Всяка батерия може да бъде свързана през консуматор, така че да се черпи ток с определена сила. Ако няма защита, ще се наблюдава пад на напрежението, зависещ от вътрешното съпротивление на батерията (то така се и измерва).
Въпросът ти, така зададен е безмислен.

#33 nCuXaPa

nCuXaPa

    Летящият холандец

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 84 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 19:12


Точно това е въпроса. Дали наистина са 10А, т.е. съществува ли изобщо такова "животно" или е рекламен трик?


Какво значи да са или да не са? Това не е характеристика, която може да се измери или да се посочи точно, без да са зададени допълнителни критерии. Колкото по-голям ток се черпи, толкова по-голям ще бъде падът на напрежението и съответно по-малък капацитета до достигане на определено минимално напрежение. Всяка батерия може да бъде свързана през консуматор, така че да се черпи ток с определена сила. Ако няма защита, ще се наблюдава пад на напрежението, зависещ от вътрешното съпротивление на батерията (то така се и измерва).
Въпросът ти, така зададен е безмислен.


Ами то един немски физик (Георг Ом) го е открил закона преди доста време, но някой хора явно не са съгласни с него и се опитват да го оборят. :smiley_emoticons_joint:

#34 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПип
  • 477 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 19:21

Ами то един немски физик (Георг Ом) го е открил закона преди доста време, но някой хора явно не са съгласни с него и се опитват да го оборят. :smiley_emoticons_joint:


И кои са тези ( някоИ) хора и къде видя опит за оборване?

#35 asiyaolo

asiyaolo

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 142 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 19:27

Добре! Ще се опитам да задам въпроса още по-елементарно. 10А разряден ток, ще повреди ли батерията или не? И какво общо има тук законът на Ом?

#36 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПип
  • 477 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 19:36

Добре! Ще се опитам да задам въпроса още по-елементарно. 10А разряден ток, ще повреди ли батерията или не? И какво общо има тук законът на Ом?


Отговарям в обратен ред:

1. Законът на Ом определя какъв ще е падът на напрежението при определен ток и вътрешно съпротивление на клетката/батерията. Тук, данните за вътрешното съпротивление (както и ако са дадени от производителя) няма да са ти съвсем от полза, но това е друга тема. Ти ще си решиш, дали този пад те устройва, теб или защитата на устройството, на което ще се ползва.

2. 10 А разряден ток, вероятно няма да повреди батерията веднага, но със сигурност ще и скъси живота значително, особено ако разрядът е за по-дълго време (не както при PWM реализацията например). И този въпрос е практически безмислен, тъй като, аз поне не се сещам за устройство, предназначено да работи с 18650, което да черпи ток с такава сила.

Както вече ти написах, клетката е качествена. Ползвам си я безпроблемно с разряден ток от около 3.5 А и се държи съвсем прилично. Ползвай си я с кеф и здраве.

Редактирано от NiOOH: На 19.02.13 г. в 19:41


#37 nCuXaPa

nCuXaPa

    Летящият холандец

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 84 Мнения:

От: На 19.02.13 г. в 19:58



Ами то един немски физик (Георг Ом) го е открил закона преди доста време, но някой хора явно не са съгласни с него и се опитват да го оборят. :smiley_emoticons_joint:


И кои са тези ( някоИ) хора и къде видя опит за оборване?


Казах го просто в кръга на шегата, не се пали толкова, не беше адресирано към теб. Въпроса беше, че доста хора се опитват да експериментират с неща, които не са им съвсем ясни, а не е трудно да прочетат и да се ограмотят. На кой изобщо му е притрябвало да дърпа 10А от акумулаторна батерия? Наясно ли са повечето, че 10А при 3,6V са 36W примерно? Или че това се постига при съпротивление от 0,36 Ома? И най малкото, че дори да успее и батерията да издържи и да е доволен от резултата, който ще получи и т.н. спорни фактори една батерия примерно от 2000mAh е способна да отдаде 2А за един час? А при отдаване на 10А за колко ли минути ще му стигне? Около 13 минути някъде.

P.S.: Благодаря за коригирането на правописната грешка. Като бързам често ми се случва. :smiley_emoticons_joint:

Редактирано от nCuXaPa: На 19.02.13 г. в 20:02


#38 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • ПипПипПип
  • 477 Мнения:

От: На 20.02.13 г. в 00:01

Казах го просто в кръга на шегата, не се пали толкова, не беше адресирано към теб.


Изобщо не съм се палил, просто винаги ми е било любопитно защо хората пишат нещо във форум, когато няма какво да напишат. Дали е било адресирано към мен или някой друг, не съм се питал, а и няма значение.

Бъди здрав.