Jump to content


Photo
* * * * * 2 votes

Как да почистим атомайзера?


  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#1 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 4.02.10 г. в 06:08

Като всеки нов потребител на е-цигари, изчетох където каквато има налична по форуми информация за почистване на атомайзерите. Пробвах да ги изкисвам в Pepsi/Coca Cola, в 90С спирт, в 3-6% кислородна вода, в течност за дезинфекциране Crest/Listerine, да ги изварявам на котлона, да им правя dry burn (активиране на нагревателя "на сухо", без пълнител и течност), както и комбинации между няколко. Единственият метод, който дава задоволителни резултати, е няколко пъти dry burn, след това няколко капки 6% кислородна вода в атомайзера и няколко пъти "варене" на същата вътре. Първото действие "опича" налепите върху нагревателя, второто ги отлепва. За истински чист атомайзер трябва процедурата да се повтори няколко пъти. Бъдете търпеливи, може тези "няколко пъти" да са 10. След това атомайзерът трябва да се промие хубаво под течаща гореща вода, да се подсуши и да се остави да изсъхне за 24h с отвора за пълнителя нагоре. Можете да ускорите процеса с фурна на 70C, за под час.

Хубаво, но тази операция отнема много време, убива батерия (ако нямате USB Pass-through), изразходва енергия (ако ползвате турбо-сушенето), свързана е с неизбежното мокрене на батерията, както и на ръцете с течност, която изгаря кожата при продължителен допир (оставя бели петна). Затова направих приставка от повредена батерия, която хем запушва атомайзера, хем ми дава възможност да подавам по-високо напрежение и да ускоря процеса, хем ми пази ръцете. Повторих всичко веднъж, два пъти, три пъти. Атомайзерът наистина става чист, включително намотката на нагревателя и влакната за намокрянето му, но след време пак се "запушва", в моя случай при 801 атомайзери, до седмица при не особено интензивно ползване.

Като извод, дори да си накупите всичко необходимо и да отделяте от времето си да го "глезите" този атомайзер, резултатът е само временен, при това все по-краткотраен. Освен всичко, тези операции много вероятно съкращават общия живот на атомайзера. Премисляйки няколко пъти ситуацията, влязох в Internet и си поръчах направо 10 атомайзера, а всички експериментални установки и материали заминаха в кофата. За мен НЯМА СМИСЛЕН И ДОСТАТЪЧНО ЕФЕКТИВЕН НАЧИН да се почисти атомайзера в домашни условия. От тогава само продухвам ежедневно атомайзерите, по-трудните промивам под гореща вода и оставям да изсъхнат. Когато производството на пара намалее много или вече се вдишва трудно, като продухване и промиване вече не помагат, просто слагам нов атомайзер, пускам си телевизора и си качвам краката на масичката. Ето това е най-добрия начин е-цигарата да заработи както преди! Съжалявам, ако съм разочаровал някого. :lol:

Edited by Valeri, На 5.02.10 г. в 02:20.

този потребител вече не участва на този форум

#2 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 4.02.10 г. в 21:33

Ей, слагай по някой параграф, напънах се да го прочета това!

Аз, подобно на няколко други човека, го кисна във... водка. Няма голяма файда, но е по-добре от просто продухване, моментално се усеща приток на "вкус".

#3 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 5.02.10 г. в 02:15

Който се е замЪглил от много "вейпване" или е усещал по-дълго вкус на водка, трудно ще чете. :lol:
Всъщност, шрифтът на форума е значително по-дребен от това, което би ми било комфортно за четене.

Водката е 40С спирт. Аз съм пробвал и с 90С, чак до 24h накисване. Дори Coca/Pepsi Cola дава някакъв резултат в началото, но много краткотраен. Всички опити да се почисти атомайзера с накисване в каквото и да било, всъщност почистват евентуално само металната мрежичка от остатъчната течност, която с времето потъмнява и променя вкуса си. Абсолютно същият резултат се получава за няколко минути под струя гореща вода, защото PG и VG са водоразтворими. Предимството на спирта е, че атомайзерът съхне много по-кратко време. По никакъв начин с накисване не се почиства намотката на нагревателя, обаче. С времето става все по-зле, без значение в какво и колко дълго е киснат.

Edited by Valeri, На 5.02.10 г. в 02:18.

този потребител вече не участва на този форум

#4 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 5.02.10 г. в 02:49

Е, ще се сменя, от е ясно. Ей сега ще видя какво мога да подобря в шрифтовете...

#5 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 6.02.10 г. в 10:29

Да допълня с някои впечатления за влиянието на различните опити за промивки върху атомайзера:
(по-екстремни усливия за по-добра проява на въздействието)

Pepsi/Coca Cola - 24h накисване, без промяна във външния вид
бял оцет 6% - 24h накисване, без промяна във външния вид
спирт 90С - 24h накисване, боята става по-матова и по ръбчетата започва да се бели по-лесно
перхидрол 6% - 12h накисване, лепилото между корпуса и фланеца побелява, боята по ръбчетата се бели по-лесно
Listerine/Crest - 1h накисване, траен и много трудно отстраняващ се ментолов вкус
изваряване, сушене на 70С във фурна - 10min + 30min, без промяна във външния вид

Нито едно от изброените по-горе не влияе по никакъв начин на отлаганията върху проводящите влакна или спиралата на нагревателя, т.е. каквото си е било там, остава си там, т.е. няма никакъв почистваш ефект върху тези части.

Edited by Valeri, На 6.02.10 г. в 10:29.

този потребител вече не участва на този форум

#6 arkadius

arkadius

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 7 posts

Posted На 6.02.10 г. в 11:03

перхидрол 30% за 24ч може да рязаде споиките на буксата на изпарителя,

#7 Valeri

Valeri

    Guest

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 6.02.10 г. в 20:10

Такива високи концентрации на опасни за употреба вещества смятам въобще да не коментираме. 30% перхидрол ще остави и трайни изгаряния по кожата, ако се задържи там дори минути. Има по разни форуми описани и опити за почистване с различни концентрирани киселини, но нямам манерение да пробвам, нито пък да споделям впечатления. :wacko:
този потребител вече не участва на този форум

#8 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 11.02.10 г. в 13:10

Бях драснал на друго място ,че спиртните промивки (с различна концентрация)подобряват за известно време дишането,но не и пароотделянето(изпаряването).
От друга страна това което често се усеща след такава операция е здравия ритник при първите няколко дръпвания,което се дължи на не напълно подсушеният атомизатор.Т.е. спирта увеличава драстично изпаряеноста (независимо от отслабеното действие на нагорелия атомизатор) на съставките на течноста в това число и никотина.
Бих си позволил да препоръчам добавяне на няколко капки чист спирт към течноста в ситуация на отиващ си атомизатор.Това може да подобри усещането за известно време.
Добавяне на по-голямо количество ще доведе до тотално протичане на пълнители а това не е добре.
Относно това на какво се дължи отслабването на атомизаторите след определен период :
- отлагане на овъглена течност по нагревателя,която реално действа като изолатор между него и течноста.
Тъй като въглена е доста инертен материал т.е. почти невъзможно е да бъде разтворен при нормални условия, също не мисля че има разумен надомен начин за неговото отстраняване.

Т.н. "dry burn" , исгаря въглена,като евентуално може да напука или частично да отстрани нагара,то ест да осигури свободен контакт между течноста и нагревателя наново.
Но при тази операция нагревателя се прегрява и е възможно да изгори той самият или спойките със захранващите проводници.
Водородният прекис е химически вариант на същата операция.Активният кислород "изгаря" въглена до въглероден двуокис.Но, ефективни (по-принцип)са по-високите концентрации,които са и опасни.
Така че, най-добрият вариант на почистване си остава - новият атомизатор.
Аз лично след 2-3 спиртни промивки ги прехвърлям към "пасстру" употреба,докато се "пенсионират" окончателно.Въпреки че единственият който до сега се "пенсионира", се оказа че е с прекъсната захранваща жичка,което най-вероятно е в следстие на клизмата която му приложих със спринцовка спирт ;).Преди тази непочтенна инвазия си работеше :( .
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#9 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 15.02.10 г. в 15:49

Нека и аз да споделя малко инфо получено чрез четене в нета и от личен опит.
Прилагам драсната набързо картинка за по-голяма яснота на обясненията ( моста над нагревателя не е скициран, за да не пречи на другите елементи).
Всички вече са наясно с дизайна на изпарителя - керамично тяло с 2 отвора под нагревателя, 2 или 4 странични отвора, нагревател лежащ над 2-та отвора в основата на керамичната чашка, мост от неръждаема стомана, капилярна мрежичка, покриваща моста и увита около керамичното тяло. По остта на нагревателя има влакна ( материал=??? - по всяка вероятност минерални влакна или стъклотръба ).
Мои изводи:
Течността по капилярен начин се разпространява в мрежичката, като достига страничните отвори на керамичното тяло. При всмукване, въздухът с голяма скорост навлиза от двата отвора под нагревателя, причинявайки завихряне и отделяне на микрокапки от страничните 4 отвора. Тази мъгла от течност обмокря нагревателя и влакната, монтирани по остта на нагревателя. Те имат и придържаща функция за самия нагревател. При големите температурни разлики предотвратяват деформациите му. Постъпилата течност на свой ред се изпарява и създава парата.
Това, на което искам да наблегна е:
Чета препоръки да се капе директно върху моста на нагревателя. Имайте впредвид, че точно под двата отвора под нагревателя се намира канала за въздух, под който се намира датчика( каквато и да му е разновидността - Hall / Reed / механичен ). Обмокрянето му води до отлагане на течност, която с времето се сгъстява и води до блокирането му.
Препоръка:
Вместо капене върху моста на нагревателя, капете в резервоара, дори с риск да прекалите. Поне лесно се отстранява излишната течност от резервоара, от колкото от датчика.
За сега толкова. :rolleyes:

Attached Files


Edited by nickarsow, На 15.02.10 г. в 15:50.

Николай Арсов

#10 Yogi--

Yogi--

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 19.02.10 г. в 00:54

nickarsow,

Скицата ти направо ме разби :) Ето и още една /не е правена от мен/ :)

Attached Files

  • Attached File  up.jpg   89.15KB   882 downloads

Чалгата много яко ги прецаква!

#11 nickarsow

nickarsow

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 72 posts

Posted На 19.02.10 г. в 09:53

nickarsow,
Скицата ти направо ме разби :)....


Не ми се чертаеше на SolidWorks-а, домързя ме. Съжалявам, че е гадна. :rolleyes:
Николай Арсов

#12 Yogi--

Yogi--

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 20.02.10 г. в 04:16


nickarsow,
Скицата ти направо ме разби :)....


Не ми се чертаеше на SolidWorks-а, домързя ме. Съжалявам, че е гадна. :rolleyes:


Никак не е гадна тя... Това, което имах предвид, когато си писах предния пост, е че просто някак си показа всичко което представлява изпарителя... А картинката, която добавих... Просто още един поглед.
В тоя контекст няма за какво да съжаляваш :)

Edited by Yogi--, На 20.02.10 г. в 04:16.

Чалгата много яко ги прецаква!

#13 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 8.03.10 г. в 18:52

Имам атомайзер за DSE901 матово черен има дъх на изгоряло ,което променя вкуса и аромата на разтворите,.С какъв препарат мога да го премахна този дъх бързо и без да се промени цвета на атомайзера ?

#14 locoo

locoo

    Редовен посетител

  • Администратори
  • 345 posts

Posted На 8.03.10 г. в 20:36

Пробвай със етилов спирт.
След инцидента с моята неизключваща батерия,му бяха нужни десетина промивки,за да придобие що годе приличен вкус.
Но едва днес/след 3-4 дни/,спря да се усеща прегорялото. :smoking-8570:
Biohazard

#15 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 8.03.10 г. в 22:34

Пробвай със етилов спирт.
След инцидента с моята неизключваща батерия,му бяха нужни десетина промивки,за да придобие що годе приличен вкус.
Но едва днес/след 3-4 дни/,спря да се усеща прегорялото. :smoking-8570:

Почистих го със спирт ползвайки спринцовка ,после с една силна ароматна домашна ракия и пак със спирт ,и стана като нов ! благодаря ти

#16 locoo

locoo

    Редовен посетител

  • Администратори
  • 345 posts

Posted На 8.03.10 г. в 23:06

you are welcome
А усеща ли се още "препеченият" вкус?
Biohazard

#17 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 8.03.10 г. в 23:33

you are welcome
А усеща ли се още "препеченият" вкус?

След първата баня със спирт остана лек мирис на изгоряло ,тогава реших да пробвам и с ракията вследствие на което изчзна тотално.Вече няма вкус на препечено.

Edited by amji, На 8.03.10 г. в 23:33.


#18 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 9.03.10 г. в 01:06

Е, от с тая ракия :Koshechka_08:

#19 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 9.03.10 г. в 13:46

Е, от с тая ракия :Koshechka_08:

Пак добре ,че е с ракия;замалко да го почистя с каналин за студена вода !!!

Edited by amji, На 9.03.10 г. в 14:16.


#20 garson

garson

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 19 posts

Posted На 12.03.10 г. в 10:16

Някой пробвал ли е с ултразвук? Нали така чистят автомобилни дюзи, разбира се на специален стенд, но пък принципът е същият. Мисля днес да изкъпя един позапушен атомайзер на 801 в ултразвукова вана. Не ми се хвърля още, съпротивлението му е 3.4 ома, а с накисване явно няма да стане.