Jump to content


Photo
- - - - -

За или против промиването на атомайзерите


  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 10.04.11 г. в 16:07

Много често задавани въпроси са: Да промиваме ли атомайзерите си или не ? Защо след промиването се развали атомайзера? Според мен е добре всеки да реши за себе си доколко е нужна тази манипулация и дали тя води до положителен или отрицателен резултат от ваша гледна точка.

• Поврежда ли тази промивка атомайзера?
При мен нито един атомайзер не е се повредил от промивка със спирт.
• Защо промивам атомайзерите си ?
- Премахва донякъде тежки миризми в следствие на изпаряването и остатъчни аромати от предишна никотинова течност.
- Отпушва донякъде атомайзера от разтворими от спирта съставки (задавяне).
- Дезинфекция на атомайзерната система.
• Възстановява ли се атомайзера, ако е остарял или се е повредил след промивка ?
Не, една промивка представлява обикновенна профилактика, а не ремонт.
• Колко често да промиваме атомайзерите си ?
Различно е, когато му е дошло времето. За всеки атомайзер зависи от употребата, течността и навиците на вейпара.
• Промивката задължителна част ли е от грижите за изпарителя ?
За мен - да, даже е включена в някои книжки от вашите комплекти за правилната употреба на е-цигара. За друг това е безмислено, а за трети - е губене на време и едно сухо продухване е достатъчно.
За себе си, аз успешно съм промивал десетки атомайзери със спирт.
А вие какво ще кажете – за или против промиването сте?

#2 kaneto

kaneto

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 14 posts

Posted На 10.04.11 г. в 18:09

Определено за. Това е единствения начин да се отървеш от загорелия вкус без да сменяш изпарителя. Но е излишно да се прекалява.

#3 pinko

pinko

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted На 10.04.11 г. в 18:46

Когато по кантала се събере нагар, единствено със "dry burn" се маха. Правил съм експерименти със промиване и накисване, но не виждам смисъла ако не се и "бърни". От друга страна, затворената конструкция на Ego-T пречи на тези процедури, имам предвид плочката със фитила.

#4 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 10.04.11 г. в 19:38

Когато по кантала се събере нагар, единствено със "dry burn" се маха. Правил съм експерименти със промиване и накисване, но не виждам смисъла ако не се и "бърни". От друга страна, затворената конструкция на Ego-T пречи на тези процедури, имам предвид плочката със фитила.


На E-GO T атомайзерната конструкция не е затворена .Точно под реотанчето в керамичната чашка, в която се намира, има отвор отвеждащ течноста надолу към дупчицата, намираща се в средата на резбата на атомайзера. Ако напълниш атомайзера със спирт, то точно от дупчицата на резбата ще излезе течноста.
“Dry burn” аз избягвам да упражнявам тази пипкава работа.

Attached Files


Edited by amji, На 10.04.11 г. в 21:59.


#5 WebDevil

WebDevil

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted На 11.04.11 г. в 08:51

Аз съм против промиването,освен ако изпарителя не е тотално задръстен.Едвам спасих два конични изпарителя,на по 4 дена,бяха направо умрели,и от тогава не си правя експерименти!

#6 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 11.04.11 г. в 10:58

Аз и преди съм казвал - според мен промиването е за краен случай, когато атомайзера смени вкуса тотално. И дори тогава - съмнявам се да постига нещо особено, промените във вкуса обикновено идват от разтопени или силно замърсени силиконови нишки вътре, а тях и да ги миеш, няма да се махнат от атомайзера. За смяна на вкуса - пресушаване и после новия аромат, вярно - така се хаби течност, но не вярвам на някой да му пука чак толкова за 10 капки течност.

От друга страна - и аз съм мил десетки атомайзери, никога не е довело до какъвто и да е проблем, при това обикновено даже спирт не купувам - водка (ако има в хладилника) или гореща вода направо от чешмата, след което ги подсушавам и зарязвам върху вентилаторите на РС-то или на парното да си стоят, след няколко дена няма шансове в тях да е останало каквото и да е. Друг е въпроса, че това не ми е оправило нито един вече скапващ се изпарител, освен 306 и 510, на които паралелно с миенето съм махал и нишките (което държа да отбележа, че си е решение на ползващия и после може направо да ги хвърля тези атомайзери!), но в тези случаи по-скоро ми е помогнало чистенето на въпросните нишки, а не миенето.

#7 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 11.04.11 г. в 16:41

Съгласен съм, но очакванията от промиването на атомайзерите са доста високи според мен и това обърква някои от изпаряващите. Не е лошо да промиваш атомайзера си от време на време, когато трябва и както трябва. Няма да му навредиш, ако процедираш правилно. Даже съм чел и съм гледал как от пристигането си атомайзерът направо бе потопен в спиртна ваничка за дезинфекция, заедно с дрип-капачките и пълнителите.
Но да очакваш да ти възкръсне вече заминал атомайзер няма как да стане. А да го промиеш след ден употреба, ако все още не се е разработил както трябва, защото не дава пара, наистина няма смисъл.
Промиването не възстановява фабричните характеристики на атомайзера, а според мен само го освобождава, ако е задавен и го освежава, а не го съживява.

#8 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 12.04.11 г. в 12:16

Странното е, че вече няколко човека споменаха как им се прецакал след миене. Както казах - не знам точно какво разбират под миене, някой може и в миялната машина да си го пуска :)

#9 WebDevil

WebDevil

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 122 posts

Posted На 12.04.11 г. в 13:04

Аз ги промивах със спирт и гореща вода(под чешмата),след което ми трябваха около два дена да се разпушат,нито пара,нито удар имаше,все едно са изгорели!

#10 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 12.04.11 г. в 16:19

Когато става въпрос за миене с вода, е много важно сушенето. Трябва атомайзерът да се издухва много добре и после да се оставя продължително време на топло и проветриво място(може да трае над 24h). След като вече е 100% изсъхнал, се поставя пълнителя с никотиновата течност и най-малко 20 min не бива да се използва. Другият вариант е да се капнат няколко пъти по няколко капки директно върху мрежата, за да се напои много добре преди употреба..

#11 Боби 61

Боби 61

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 150 posts

Posted На 12.04.11 г. в 20:02

Достатъчно е преди да си легнете вечерта да оставите изпарителя без пълнител върху салфетка с резбата нагоре.
Само при това положение може да се отцеди излишната течност, която се събира понякога в казанчето под чашката с нагревателя.
Това казанче прилича на форма за кекс с издаден конус с дупка за въздуха в средата и възпрепятства протичане към батерията.
Често сутринта на салфетката има течност - забърсваш, слагаш зареден пълнител и почваш от начало.
А за основно почистване - само спирт - съхне бързо :)

#12 amxcs

amxcs

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 26 posts

Posted На 13.04.11 г. в 13:10

И аз си мия изпарителите само с топла вода на чешмата. Най-често мия joye510, защото след 3-4 дни изпаряване има вкус на много изгорело, а водата помага доста за отстраняването на вкуса. След промивката си правя 10 дръпки без пълнител и без да гълтам парата, докато се изпари водата, слагам пълнител /също измит с топла вода - ватата/ и е като нов.

#13 amji

amji

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 176 posts

Posted На 13.04.11 г. в 14:36

След промивката си правя 10 дръпки без пълнител и без да гълтам парата, докато се изпари водата


Точно така може да се развали атомайзера !

#14 amxcs

amxcs

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 26 posts

Posted На 13.04.11 г. в 22:56

Защо да се развали, така се изпарява.. все едно има никотинова течност? Забравих да напиша че след промивката го продухвам и го подсужавам със салфетка.

#15 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 14.04.11 г. в 12:47

Защото водата се изпарява при много по-ниска температура и така може да повредиш реотанчето, още повече - водата, вярвай ми, дори да е дестилирана, за секундата нагряване в изпарителя става проводник.

#16 vakill

vakill

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 238 posts

Posted На 20.04.11 г. в 16:58

По темата аз съм за промиване ,ако искате да не ви бие на изгоряло.Ако обаче миризмата на горяло ви кефи въобще може да не се занимавате с миене,същото се отнася и за хора с голям бюджет,които вместо да се занимават направо сменят картомайзери или готови пълнители.

Щастлив user на VAMO+Nimbus


#17 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 21.04.11 г. в 14:54

Вкуса на изгоряло въобще не се маха - освен временно, защото обикновено виновника са скапаните нишки вътре - гледам по старите ми атомайзери не само, че са покафевяли, но и не мога вече да ги изчопля с игла или пинсета. Мия, пуша 10 минути и пак се връща миризмата.

#18 vakill

vakill

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 238 posts

Posted На 21.04.11 г. в 15:09

:) Аз пък съм сигурен ,че не е от нишките.Когато ми пристигна атомайзера (LR510) гледам вътре точно под V-то някакви конци,викам си "Тея са забравили да си омият атомайзера след производство".И ги махнах с пинцета.По късно жена ми ме навика че съм съсипал атомайзера.Еми вече цял месец пуша от него,като нов е-удавям се в облаци :).По скоро вярвам че този мирис на изгоряло идва от кичето ама не съм сигурен.

Щастлив user на VAMO+Nimbus


#19 kaneto

kaneto

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 14 posts

Posted На 18.05.11 г. в 14:06

Ако миризмата на загоряло не се махне по никъкъв друг начин помага много да се накисне за една вечер в кока-кола. После задължително се промива добре с вода или спирт. Възможно е обаче да потъмнеят на петна полираните метални части. Иначе чисти безотказно. Само да отбележа, че изпарителя беше с махната вата (просто късно разбрах за колата и опитвах всякакви глупости).

#20 vakill

vakill

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 238 posts

Posted На 18.05.11 г. в 16:55

И аз какво ли не пробвах да се оттърва от този неприятен вкус на горяло по някое време докато пуша и накрая се оттървах :) "T"

Щастлив user на VAMO+Nimbus