Jump to content


Photo
* * * * - 1 votes

Никотинова течност "менте"?


  • Please log in to reply
117 replies to this topic

#21 plambi

plambi

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 222 posts

Posted На 13.02.11 г. в 12:36

Да не говорим пък, че явно има известна тенденция, нашите домакини тук вероятно скоро да ни изненадат и с по-големички разфасовки течности, което вероятно ще промени и цената (едно птиченце ми подшушна)


Брех, тея птиченца, аз ли не зная нещо? За по-големи не е ясно, но по-евтини - :thumbup:


Знаеш ти, знаеш ;) Каквото се договорите, аз моята работа я свърших :drinks:

Edited by plambi, На 13.02.11 г. в 12:37.

In nidor eGo fides
« eGo eSmoker »

#22 tenyooo

tenyooo

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 17 posts

Posted На 13.02.11 г. в 23:26

Течноста е приятна на вкус, но е слаба за 18мг/мл. - пара има - удар слаб, изпратиха ми сертификати,незнам доколко имам право да ги побликувам тук, може би трябва да попитам, но най-важното е , че нямам база за сравнение с тези които предлагате на Деканг в магазина. Скоро ще поръчам и тогава ще споделя. То сигурно е важно и с какво ги изпарявам - ами май е нещо като DSE-901-кафява. На кутията пише e-series-2батерии, атомайзер и 5 пълнители - high.

#23 pinko

pinko

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted На 13.02.11 г. в 23:57

Естествено че можеш да ги покажеш, те са за това - да се показват.

#24 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 14.02.11 г. в 11:00

На Деканг ги има на техния сайт. Иначе да, не е проблем да ги сложиш.

Мен лично при тях ме притеснява съвпадението на вкусовете с тези на HG, мисля, че Хулиганът пръв му обърна внимание някъде.

Я кажете има ли смисъл по-серизно да заредим VG? Ако го направим, има шанс всички цени да се смъкнат драстично, но честно казано - опитите ми с VG никога не са оставяли особено добри впечатления.

#25 windnfog

windnfog

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 39 posts

Posted На 14.02.11 г. в 11:48

Аз лично до сега не съм изпарявал VG. Но личните ми предпочитания са да има удар в гърлото пред това да има повече пара. Ако наистина много се губи от усещането за сметка на визуалния ефект аз не бих си взел Vg. Освен това сладникавия вкус на повечето течности започна доста да ме дразни, а доколкото знам глицерина е още по-сладък от пропилен гликола.

#26 plambi

plambi

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 222 posts

Posted На 14.02.11 г. в 13:09

Нищо против нямам VG-то, но зимата нещо много се сгъстява (на открито) и трудно се дърпа, не прави хич онази пара, която е при положителни температури.
In nidor eGo fides
« eGo eSmoker »

#27 tenyooo

tenyooo

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 17 posts

Posted На 14.02.11 г. в 14:28

Имах предвид, че може би трябваше да поискам разрешение от производителя за да покажа сертификатите, но при условие, че за здравето трябва да има прозрачност и не би трябвало да са обект на авторско право.

Attached Files



#28 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 14.02.11 г. в 14:35

Спестили са си едно-две неща (фталати, нитрозамини, за тях зная, че по закон ги искат), но иначе си изглежда наред, то не, че се очаква в PG/VG да се въдят особено много микроби :)

За VG-то питам, понеже доста хора гледат и четат из западни сайтове и сма се надъхали от повечето пара. А май тук повечето имаме само негативен опит с глицерина :mellow:

#29 windnfog

windnfog

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 39 posts

Posted На 14.02.11 г. в 14:36

Не знам доколко сертификатите (ако въобще могат да се нарекат сертификати) издадени от Аграрния университет могат да се приемат за меродавни. По принцип като съм гледал такива лабораторни проучвания съм виждал да пише какво се съдържа, а не какво не се съдържа. Те по тая логика можеха да проверят освен за олово и за мед, цинк, злато, сребро и т.н. но това не казва какво се съдържа и дали е вредно.

#30 tenyooo

tenyooo

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 17 posts

Posted На 14.02.11 г. в 14:46

Ами аз като гледам само 3 неща съдържа - малко олово, малко кадмий и това:

Attached Files



#31 adel

adel

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 210 posts

Posted На 14.02.11 г. в 14:49

И аз нямам против VG. Според мен няма да е лошо да има и такава.

Иначе за протоколите би трябвало да е ясен производителя /вносителя и да има сертификат от него а пък после да си правят допълнителни изследвания колкото искат. Постнатите тука изглеждат колкото да се каже че има някакъв документ и се чудя какво удостоверяват.

Edited by adel, На 14.02.11 г. в 15:00.


#32 pinko

pinko

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 56 posts

Posted На 14.02.11 г. в 14:52

"Малко олово, малко кадмии", сол на вкус... Това са несериозни неща.

#33 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 14.02.11 г. в 15:59

Не знам доколко сертификатите (ако въобще могат да се нарекат сертификати) издадени от Аграрния университет могат да се приемат за меродавни. По принцип като съм гледал такива лабораторни проучвания съм виждал да пише какво се съдържа, а не какво не се съдържа. Те по тая логика можеха да проверят освен за олово и за мед, цинк, злато, сребро и т.н. но това не казва какво се съдържа и дали е вредно.

Това, което искаш, е ...почти невъзможно и честно казано е правено много рядко - със сигурност не и с никотиновите течности. Причината е, че анализ се прави на база съдържание, т.е. за да излезне, че нещо го има, то трябва специално да се гледа за него, още повече - самата лаборатория трябва да може да проверява конкретни съставки по еталон - затова гледат за вредните неща или ти потвърждават заявеното съдържание (да речем процент PG и т.н., ние не го правихме, защото струваше много и можеха само за PG, което е най-маловажното). Както в една лаборатория отговориха на въпроса - вие искате научно изследване на състава, а не потвърждаване на съдържание. Коментирахме темата тук.

Изследване дали е вредно не е правил никой, такива се правят само за отделни съставки (ей тук има доста), имаше някъде уж правени по-общи изследвания над употребяващи електронни цигари, но нищо сериозно.

То за толкова години индустрия дори за тютюна не са направени наистина обективни тестове и няма пълен състав (най-малкото там варира доста според самия тютюн, температурата на горене, влажност и бог знае още какво).

#34 windnfog

windnfog

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 39 posts

Posted На 14.02.11 г. в 20:49

Сигурно си прав. Химията ми е твъдре далечна наука и явно съм се заблудил (трябва да спра да гледам CSI :)).
Но тогава се чудя как точно решават дали даден продукт е безвреден? Само чрез прилагане върху мишки и маймуни ли? Аз си мисля, че в една течност могат да бъдат разтворени хиляди вредни компоненти и това, че нямало олово и някви бактерии, чехълчета и други гадинки въобще не ми дава спокойствие. Единствено ни остава да вярваме на "честната дума" на производителите. А скоро ми бяха пратили няква статия, в която пишеше, че пропилен гликола бил в топ 10 вредни съставки в козметиката.

#35 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 15.02.11 г. в 14:39

Точно за пропилен гликола и глицерина има достатъчно изследвания.

Иначе - да, решават го на принципа на "щом 1, 2 и 3 не са вредни поотделно, значи няма да са вредни и заедно". Говорим за случаи, в които няма нежелани химически реакции между съставките, естествено. За повече - няма кой да плати, всъщност важи за всеки клон на хранителната, козметичната индустрия и дори медикаментите, където изследванията не са върху големи групи (но да речем, че там изпробват влияние на конкретно и много тясно използвано вещество).

#36 tenyooo

tenyooo

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 17 posts

Posted На 15.02.11 г. в 15:56

Ами ако изхождаме от презумпцията, че течностите са вредни май няма да имаме проблем - всеки ще си упражнява съответния контрол, все пак изпаряването не е жизнено необходимо, а какво да кажем за храните и напитките които си купуваме в магазините у нас - за тях най-вече трябва да искаме сертификати, но не го правим, доверяваме се на описаното на опаковката /ако го има и ако е вярно/.

#37 sarik

sarik

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 21 posts

Posted На 15.02.11 г. в 16:22

На Деканг ги има на техния сайт. Иначе да, не е проблем да ги сложиш.

Мен лично при тях ме притеснява съвпадението на вкусовете с тези на HG, мисля, че Хулиганът пръв му обърна внимание някъде.

Я кажете има ли смисъл по-серизно да заредим VG? Ако го направим, има шанс всички цени да се смъкнат драстично, но честно казано - опитите ми с VG никога не са оставяли особено добри впечатления.



Много ми се иска да дам някакъв еднозначен отговор,без значение кой от двата е - "ДА" или "Не",но не мога,въпреки че повече клоня към "ДА".
Искам да споделя, че на страниците на известна фирма производител с червени букви е написано:

Нашите течности НЕ съдържат пропилен гликол,въпреки че това вещество не е описано като опасно за здравето.Някой от нашите медицински консултанти имат съмнение по въпроса - безопасно ли е да се вдишва плопилен гликол.

Факт неоспорим е,че няма никакви задълбочени проучвания по въпроса, а и не може да има. За аналоговите цигари трябваше да минат страшно много години, за да се докаже научно,че те са в основата на много болести.

Факт неуспорим е, че фирмите предлагащи VG ,упоменават факта, че няма PG ,като реклама.Но те пък слагат други химични съединения, за които също няма задълбочени проучвания.

Факт неоспорим е, че глицерина е досадно сладък.

От голямо значение е и цената на никотиновата течност.

На практика в повечето сайтове предлагащи течности базата е 25%PG+75%VG или 75%VG+25%PG. Разбира се има течности и със приблизително 95% чиста основа, без значение коя от двете, а останалите проценти се допълват от други вещества.

Edited by sarik, На 15.02.11 г. в 17:58.


#38 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 15.02.11 г. в 16:51

Хванали сте се за PG/VG, но истината е, че най-опасните вещества (а и най-трудни за потвърждаване) са ароматизаторите. Първо са много видове и никой няма да изследва всички, второ - тяхното съдържание е обект на промени, докато основния компонент по-скоро ще е промишлено производство и ще се купува в огромни количества от производителите.

Дали е вреден пропилен гликола - от това, което съм чел, трябва да се храниш с него, за да си нанесеш някаква евентуална вреда, т.е. дори няма нужда да коментираме количеството, което може да усвоиш от цигара. Глицеринът има още един недостатък - по-гъст е.

Те някои и PEG предлагат, но не е популярно решение.

Причината PG да е "по-опасен" от двете е, че към него има по-често изразени алергични реакции. Досега знам за един клиент, който има проблем с PG. Странното е, че не беше открила това, въпреки контакта си с PG под формата на козметики, пасти за зъби и бог знае още какво в продължение на години.

#39 sarik

sarik

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 21 posts

Posted На 15.02.11 г. в 18:05

Абсолютно сте прав, относно ароматите.За мен те влизат в групата на "Други вещества",които задължително присъстват в никотиновата течност и за които написах, че е неизвестно какви са. Всичко опира до задълбочените проучвания на течността, а това ще стане може би след 30-40 години.
Оносно гъстотата на глицерина - той просто се разрежда с дейонизирана вода, до необходимата гъстота и е готов за употреба,като база.
А относно това,защо хората са се хванали за PG/VG - то е защото тези елементи присъстват в най-голямо количество в единица течност.

Edited by sarik, На 15.02.11 г. в 18:09.


#40 plambi

plambi

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 222 posts

Posted На 15.02.11 г. в 19:45

Аз ще си позволя малко офтопик, под формата на въпрос:

"Защо тоя форум така здраво живна, след месеци кретане, без ни едно мнение по цели дни, в момента, в който всяка вечер се говори за нови и нови ограничения на тютюнопушенето? Колко ли време ще продължи този жив интерес?" :smiley_emoticons_joint:
In nidor eGo fides
« eGo eSmoker »