Jump to content


Photo
- - - - -

Намотки кантал. До къде е безопасно


  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1 slavkov

slavkov

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 155 posts

Posted На 17.02.13 г. в 14:17

Здравейте
през последните няколко дни се заиграх с Генчо и поради една или друга причина ми е по-приятно да го ползвам на полумеханичния Болт.

Въпросът ми е следния, колко най-слабо съпротивление е безопасно да се ползва на намотката?
В момента намотката ми е някъде към 0.8 ома и изпарява страховито
използвам защитена батерия 18650

#2 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 17.02.13 г. в 14:56

Ако го ползваш само със защитени батерии, с доказано работещи защити, няма проблем. Ако прекалиш, ще сработи защитата. С незащитени, аз не бих падал под 1.5 Ом, да не говорим, че не бих ползвал незащитени батерии с механични модове въобще.
Апропо, защо ти е токова ниско съпротивление? Какво печелиш? Тормозиш си излишно батериите и по-лесно ще се получават сухи дръпки. Предполагам също, че животът на намотките се скъсява. При всички случаи, дръж ги над 1 Ом, около 1.5.

Edited by NiOOH, На 17.02.13 г. в 14:57.


#3 nCuXaPa

nCuXaPa

    Летящият холандец

  • Участници
  • PipPipPip
  • 84 posts

Posted На 17.02.13 г. в 15:36

То това е доста субективно, но не разбирам как можете изобщо да изпарявате с такова съпротивление. Аз един път докарах една глава на Kanger T3 на около 1,1-1,2 ома. Наистина ударът беше "чудовищен", но течността така се препичаше, че аромата беше силно изкривен и при всички течности почти еднакъв и това не Ego батерия на 3,6V. Не искам да си представям на по-висок волтаж какво ще е. :smoking-8570:

P.S.:Отделно от това намотки под 1,5 ома толкова тормозят батериите(без значение защитени или не), че сигурно им скъсяват живота поне наполовина.

Edited by nCuXaPa, На 17.02.13 г. в 15:41.


#4 slavkov

slavkov

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 155 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:01

тази намотка просто стана такава. нямам практика да изпарявам по този начин.

сухите дръпки се елиминират с накланяне на Генчо и си се обмокря перфектно, дори при дръпки от по над 5 секунди.

правя намотките по-малки, защото ми доставя повече удоволствие да изпарявам на механичен/полумеханичен мод.

според мен, в моя случай, е по-добре по-слаба намотка, за да може да се използва потенциала на батерията. ако навъртя 1.5 и повече, мисля си че батерията няма да насмогне. Ако бъркам нещо, моля някой да ме коригира

#5 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:10

...ако навъртя 1.5 и повече, мисля си че батерията няма да насмогне. Ако бъркам нещо, моля някой да ме коригира


Бъркаш. При ниско съпротивление през намотката ще протича по-голям ток (закон на Ом). Батерията също си има вътрешно съпротивление, т.е. при опит за подаване на по-висок ток ще има и по-голям пад на напрежението. По твоята терминология, батерията ще "насмогва" по-трудно именно при разряд през намотка с по-ниско съпротивление.

#6 Krasi_T

Krasi_T

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 49 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:12

Няма такова нещо силни и слаби намотки .
Има закон на Ом и на него се подчиняват дори самоделните намотки
Извинявам се на знаещите ,но ще го припомня няколко формули
Токът I=U/R
Мощността P=U*I , от тук е лесно да се получи и другата формула - P=U^2/R
Тъй че замествайки напрежението 3.7 волта на батерията , повдигаш на квадрат , делиш на съпротивлението и ето я актуалната мощност върху намотката .
Каква мощност се гони и какъв е ефекта върху изпаряването вече е въпрос на вкус , но не мисля че нещо над 10 W е нужно за добре омокрящ се фитил и качествен нагревател .

#7 slavkov

slavkov

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 155 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:31

NiOOH, Krasi_Т- мразя тока, а и той мен (имаме няколко прекалено близки срещи) и затова питам.

честно казано не искам да разбирам от математическа гледна точка как са нещата, аз по-скоро карам на вкус.

та, по моите наблюдения ми се струва, че
-с намотка примерно 1.5 и нагоре, процеса по изпаряването започва по-бавно, в сравнение с примерно както е в момента 1.0-1.1.
-ароматът и ударът са значително по-добри с намотката, която е в момента

единственото ми притеснение е за батерията да не стане някой сакатлък.

батериите ми уж са защитени. ето тези са- http://dx.com/p/trus...ies-pair-120476, но Ласт ме "успокои", че поне според него, защита не сработва в моя случай, щом изпарявам с подобна инсталация :smoking-8570:


иначе, като попълня тук калкулатора- http://www.rapidtabl...-calculator.htm, излиза, че изпарявам някъде на почти 14 вата

#8 nCuXaPa

nCuXaPa

    Летящият холандец

  • Участници
  • PipPipPip
  • 84 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:34

Няма такова нещо силни и слаби намотки .
Има закон на Ом и на него се подчиняват дори самоделните намотки
Извинявам се на знаещите ,но ще го припомня няколко формули
Токът I=U/R
Мощността P=U*I , от тук е лесно да се получи и другата формула - P=U^2/R
Тъй че замествайки напрежението 3.7 волта на батерията , повдигаш на квадрат , делиш на съпротивлението и ето я актуалната мощност върху намотката .
Каква мощност се гони и какъв е ефекта върху изпаряването вече е въпрос на вкус , но не мисля че нещо над 10 W е нужно за добре омокрящ се фитил и качествен нагревател .

То за НЕдобре обмокрящ се фитил каквато и мощност да му приложиш все ще му е много, но това е вече друг въпрос. :smiley_emoticons_joint:
Иначе си напълно прав. При нерегулируемо напрежение единственото нещо, с което можеш да вдигнеш мощността е да варираш със съпротивлението на намотката, но и там си има някакви разумни граници. Ако не заради прегарянето на течността (поради изпаряване на по-висока температура) и странния вкус (всеки си има собствен вкус), то поне заради батерията. Намотка под 1 ом си е практически почти късо съединение, а всички знаем(или може би не) какво се случва при късо на Li-Ion(Li-Pol) елемент.

#9 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:39

Няма се плашиш, само усетиш ли че претопля модо - вади батерията а ако запари- дръж кофа с вода на близо и "фъргай" бързо ;). В сериозния тон също не препоръчвам "беззащитна" батерия на механичен мод.
А аз съм малко на обратна позиция относно изпарителите . Понякога ми се струва че и 15 Вата са малко. Добрия изпарител може да работи добре и на малко и на много без да променя вкуса и да суши. Ватовете остават като функция на това колко искаш да се "натрескаш" :Koshechka_08: .
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#10 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:42

Виж, без ни най-малко да искам да те обидя, не смяташ ли, че преди да започнеш да намотаваш жици и да си правиш необмислени експерименти, е трябвало поне малко да се запознаеш. Що е то сила на тока, потенциална разлика, съпротивление, мощност и каква е връзката между тях. И след като " мразя тока, а и той мен" не е ли по-умно да използваш готови решения.
Всеки ден го пиша, НЕ СИ ПРАВЕТЕ ГЛУПАВИ ЕКСПЕРИМЕНТИ! Ще стане сакaтлък, рано или късно и никой няма да спечели от това.

Да използваш тези менте-батерии в механичен мод със самоделна намотка, при положение, че нищо не разбираш... съжалявам, но не ми се вижда разумно.

Edited by NiOOH, На 17.02.13 г. в 16:50.


#11 Krasi_T

Krasi_T

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 49 posts

Posted На 17.02.13 г. в 16:52

За ватовете може да се поспори . След като на едно Виви са му достатъчни около 7 W за да си разгърне възможностите , какво пречи и на други конфигурации да го направят при подобна стойност ? Отговорът определно ще сочи към изпълнението на по-енергоемката конфигурация , а именно по-слабо (или прекалено ) обмокряне и най-вече по-голямо топлинно съпротивление.
Да не забравяме и ефекта на радиатора при меша , където голяма част от мощността се изразходва за подгряване на прекалено плътно навит меш тип "пирон" .
Аз поне съм си поставил 10 -11 W (предпочитам да е 8-9 )като ориентир за максимална мощност , на която трябва да се постигне оптимално изпаряване и ако не го постигна променям конфигурацията , а не напомпвам допълнителна мощност.

#12 nCuXaPa

nCuXaPa

    Летящият холандец

  • Участници
  • PipPipPip
  • 84 posts

Posted На 17.02.13 г. в 17:00

та, по моите наблюдения ми се струва, че
-с намотка примерно 1.5 и нагоре, процеса по изпаряването започва по-бавно, в сравнение с примерно както е в момента 1.0-1.1.
-ароматът и ударът са значително по-добри с намотката, която е в момента

От тук казаното започвам да си мисля, че имаш някакъв друг проблем, който бих го отдал на едно от следните неща:
1. Пренамокряне(удавяне) на нагревателя
2. Недобър контакт на нагревателя
3. Кофти батерии, които не успяват да ти смогнат на стартовия ток(малко вероятно)

Няма как просто ако всичко е нормално да имаш по-бавен старт на изпаряване. Ако говорехме за намотки от 2-2,4 ома примерно - ОК, случва се. Но при 1,5 ома да имаш забавен старт ми се струва нелогично. Прегледай си нещата в реда както съм ги написал и може би там ще откриеш проблема.

Edited by nCuXaPa, На 17.02.13 г. в 17:13.


#13 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 17.02.13 г. в 17:12

Извинявам се за ламерското мнение, но опитай на 15 вата с добре работещ изпарител и ще си вдигнеш таргет лимита... стига устройството да може да го даде :smoking-8570:.
Лео, замери си напрежението под товар което ти дава Болд-а( батериите). Много вероятно е да се сгъват под товар и за това да не хранят както трябва на 1,5 ома например. Респективно контра удара е да ги натискаш надолу до момент в който дават що годе стабилно плато на напрежението а от там на сетне колкото им е писано.
До колкото се сещам аз дерях ма 0.6-0.8 ома на НАВС-а със стабилизирано понижаване на около 2,4 - 2,8 волта и "давеше змея" на "голямата камбана" - хибридния Генчо.
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#14 Krasi_T

Krasi_T

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 49 posts

Posted На 17.02.13 г. в 17:32

last_hope не бих нарекъл леймър точно теб , но съгласи се , че ако успееш да постигнеш добро изпаряване на 10 W е много по-добре отколкото да прибягваш до 15 . Да не забравяме добрия стар КПД :)
А колегата наистина прекалява със съпротивления под 1 ом на практика без защита и без регулиране и трябва да си пренаправи конфигурацията преди да е видял на живо какво се случва с претоварена литива батерия

#15 slavkov

slavkov

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 155 posts

Posted На 17.02.13 г. в 18:02

с помощта на Васко, направих замервания и резултатите са под напрежение 3.25-3.36 волта, намотката ми е 1.1 ома- проверена на мултицет и ивик, показва еднакво
единственото, в което не съм сигурен е защитата на батерията на колко се задейства, но със сигурност е над 3.5 ампера

Наистина съжалявам, ако съм отворил тема, която може да е потенциално опасна.
Моля, ако модераторите преценят, нека я изтрият, въпреки, че според мен е по-добре да я има.

#16 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 17.02.13 г. в 18:16

Наистина съжалявам, ако съм отворил тема, която може да е потенциално опасна.
Моля, ако модераторите преценят, нека я изтрият, въпреки, че според мен е по-добре да я има.


Хубаво е темата да я има, но като пример за това, как да не се работи и какво да не правим ако не разбираме какво се случва.

#17 asiyaolo

asiyaolo

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 142 posts

Posted На 17.02.13 г. в 19:04

с помощта на Васко, направих замервания и резултатите са под напрежение 3.25-3.36 волта, намотката ми е 1.1 ома- проверена на мултицет и ивик, показва еднакво
единственото, в което не съм сигурен е защитата на батерията на колко се задейства, но със сигурност е над 3.5 ампера

Наистина съжалявам, ако съм отворил тема, която може да е потенциално опасна.
Моля, ако модераторите преценят, нека я изтрият, въпреки, че според мен е по-добре да я има.

Ако замерванията са верни, токът е приблизително 3.1А. Нормално е тогава да не задейства защитата.

#18 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 17.02.13 г. в 19:14

Стандартните защити са на 2,5 Ампера. Ако не е специално изпълнение би трябвало да сработва. Може и да се провери де не е проблем да се окъси изпарителя и ще покаже.
Добре е темата да си седи , добре е да се търси по-добро представяне на персоналното устройство, даже е задължително. Единственото е че е добре да се знае какво се прави.
Ако във Вапор Уол обявиш че ползваш батерии с протекция има опасност да те бият с камъни , но горещо препоръчвам да се почва задължително от там! :super:
:drinks:
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#19 NiOOH

NiOOH

    Silver потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPip
  • 477 posts

Posted На 17.02.13 г. в 19:48

Стандартните защити са на 2,5 Ампера. Ако не е специално изпълнение би трябвало да сработва.


Смея да не се съглася. Притежвам няколко качествени, защотени 18650 батерии. На никоя от тях, защитата не сработва при 2.5 А. Ако не ми вярваш, ето как хората тестват 18650 до 5 А http://lygte-info.dk...Summary UK.html

#20 pioneer 306c

pioneer 306c

    Ветеран

  • Участници
  • PipPipPip
  • 406 posts

Posted На 17.02.13 г. в 23:46

То това е доста субективно, но не разбирам как можете изобщо да изпарявате с такова съпротивление. Аз един път докарах една глава на Kanger T3 на около 1,1-1,2 ома. Наистина ударът беше "чудовищен", но течността така се препичаше, че аромата беше силно изкривен и при всички течности почти еднакъв и това не Ego батерия на 3,6V. Не искам да си представям на по-висок волтаж какво ще е. :smoking-8570:

P.S.:Отделно от това намотки под 1,5 ома толкова тормозят батериите(без значение защитени или не), че сигурно им скъсяват живота поне наполовина.

Кангер Т3 изобщо не го сравнявай с обслужваемите изпарители.
Препича ти защото не се обмокря добре фитила

Edited by pioneer 306c, На 18.02.13 г. в 00:08.