Прехвърляне към съдържание


Снимка
- - - - -

Екипът на PV-BG за електронните цигари


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#41 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1081 Мнения:

От: На 11.05.13 г. в 19:00

Иска ми се да кажа, че войната е свършила, ама... ЕС пак се опитват да го сложат на всички. Не ми се и пише вече, знам само, че ако всички регулации се приемат, накрая печелившите пак ще са от тютюневата индустрия, а губещите - всички. Пазарът успя да се саморегулира и продуктите постоянно стават по-качествени, защото евтините "модни" неща просто спират да се харчат, а през това време комисиите се занимават с остарели данни или проучвания от "административно" качество (разбирайте - ако държавната администрация прави "проучване" - ще му вярвате ли?).

#42 Fado

Fado

    Редовен посетител

  • Участници
  • ПипПипПип
  • 81 Мнения:

От: На 11.05.13 г. в 19:31

Мамка му! Друго не мога да кажа...

#43 locoo

locoo

    Редовен посетител

  • Администратори
  • 345 Мнения:

От: На 15.02.16 г. в 11:39

 

Във връзка с директивата на ЕС, която очевидно е приета и у нас: http://ec.europa.eu/...r_201440_bg.pdf

По-долното е лично мнение, което се надявам да разпространите:
За съжаление, трябва да отбележа, че цялата драма прилича на пореден опит за въвеждане на целия бранш в еднолично владение на големи компании, които могат да си позволят псевдо одобренията, изследванията и поддържането на информационна база за тези изделия.

Първото и най-дразнещо нещо е приемането на равнопоставеност между никотина и тютюневите изделия. Никотинът е токсична субстанция в определени количества (разбира се, дори обикновената вода може да ви убие, ако прекалите), но не е токсичен по начина, по който е горенето на тютюн, отделящо невероятен брой доказано токсични субстанции, и единствената опасност се крие в предозирането, което пък не може да се регулира с размер на пълнителя, също както не може да предпазите някой да се натрови с хапчета с размер на блистера - освен ако не ограничите продажбата на количеството блистери, които може да купи, но те все пак се предлагат с определена цел. Всъщност досега "доказаната" опасност на електронните цигари се изчерпва с възпламеняване на батерии, нещо, от което страдат всички съвременни устройства, използващи литиево-полимерни или литиево-йоннни батерии - и за всеки известен случай на избухнала батерия на електронна цигара, ще откриете доста повече избухнали телефони, лаптопи и други устройства с батерии, без това да е довело до нещо повече от нормиране на изисквания към батериите. Което всъщност така или иначе съществува и при електронните цигари.

Несъизмеримостта на възможностите за отравяне с никотин и разпространения и позволен в произволни количества алкохол, също не помага никак за убеждението, че всичко това се прави с "грижа за здравето".

Притеснява ме формулировката на (39) от директивата (която освен това противоречи и на следващи текстове в същата):

"Единствено за електронните цигари, които подават никотин равномерно в еднакви дози, следва да бъде разрешено да бъдат пускани на пазара по настоящата директива. Подаването на никотин в еднакви дози при нормални условия на употреба е необходимо за целите на защитата на здравето, безопасността и качеството, включително за избягване на риска от случайна употреба на големи дози."

Това на практика означава, че всякакви картомайзери, позволяващи регулиране на количеството пара (съответно количеството никотин), се се окажат извън списъка с позволени продукти*. Донякъде е намек, че ще бъдат позволени предварително готови изпарители - нещо, от което се отървахе преди години, тъй като това са най-нискокачествените и евтини продукти (и с най-голяма печалба, ако държите да кажа какво намеквам). Нещо повече, не са ми известни готови, предварително напълнени пълнители, които да не текат и да не налагат ползването на крайно остарели методи за изпаряване, а ползвам електронни цигари от достатъчно години, за да съм опитал всичко.

*От друга страна, количеството пара се регулира посредством регулиране на мощността на изпарителя, а това се постига с батерията, която пък не може да бъде определена като "електронна цигара", защото е просто електронон устройство с батерия, в която може да включите и крушка, ако ви влече.

Допълнително мнението ми за някакъв опит да се наложат твърде тесни рамки на продажбите се затвърждава от това:

"(41) Предвид факта, че никотинът е токсично вещество и с оглед на потенциалните рискове за здравето и безопасността, включително за лицата, за които това изделие не е предназначено, течността, съдържаща никотин, следва да бъде пускана на пазара единствено в електронни цигари или в контейнери за многократно пълнене, които отговарят на определени изисквания за безопасност и качество. Важно е да се гарантира, че електронните цигари не се чупят или протичат при употреба или презареждане."

Оттук мога да съдя, че "електронна цигара" е определение, което е използвано в директивата спрямо готовите и приличащи на цигара устройства, които повечето изпаряващи не са ползвали от години, и които бяха изместени от пазара в полза на модерни батерии и изпарители, които не водят до нежелани ефекти - например протичане, къси съединения и прочие. Днешните батерии разполагат със защити, днешните картомайзери често са съставени от различни, заменяеми или подлежащи на ремонт части. Нещата, за които се говори в директивата, се продават единствено в Лафка и магазините за алкохол и тютюневи изделия, и дори там се считат за отживелица!

В директивата има и нелепи твърдения, които не са доказани по никакъв начин и изразяват нечие крайно нерелевантно мнение:
"(43) Електронните цигари могат да се превърнат в „мост“ към никотиновото пристрастяване и в крайна сметка към традиционната употреба на тютюн, тъй като те имитират и придават нормалност на акта на пушене."

Винаги ме е дразнело асоцирането на електронните цигари с форма на gateway ("мост" в родния превод) към тютюнопушенето - такова нещо не е известно да се е случвало някога и някъде (е, някакви единици хора може и да са започнали да пушат електронни цигари, но с ясното съзнание за това какво правят, и вероятно - за да не започнат други), понеже ползването на електронни цигари никога не е било "cool", не могат да се рекламират широко (Google и Facebook не позволяват рекламирането им), не могат да се ползват с лекотата на тютюневите цигари. Нещо повече, горепосочените намеци за преминаване към готови пълнители всъщност улеснява именно процеса на ползването им, което противоречи на целта на налаганите ограничения и ще доведе именно до възобновяване на продажите на изделия, които визуално приличат на цигари и могат да послужат като мост към тютюнопушенето.

"(47) Например приемането на правила относно регулирането на ароматите остава от компетентността на държавите членки. Може да бъде полезно държавите членки да преосмислят възможността за разрешаване на пускането на пазара на ароматизирани изделия. При това те следва да имат предвид потенциалната привлекателност на подобни изделия за младите хора и непушачите."

Отново намек, че този вид устройства може да са привлекателни за младите и непушачите. Това изцяло противоречи на реалността, а именно, че почти изцяло се ползват от пушачи, които искат да се отърват от недостатъците на тютюневите изделия. Въвеждането на ограничения в ароматите от институции с меко казано съмнителни познания в областта единствено отвързва ръцете на корупцията, която и без друго е безгранична в държави като нашата.

Подобно твърдение може да се базира единствено на някаква свръхостаряла информация - като тази: https://hbr.org/…/th...rettes-replac…/

Данни от 2010-2011 година? Когато на пазара имаше няколко приличащи на цигара модела? "Пробвали"? А колко от тях са продължили? Да не говорим, че данните просто няма как да отговарят на истината - 10 милиона пушача са пробвали е-цигари, 2 милиона непушача? Вие познавате ли непушач, който да е започнал да вайпва? Не, нали? Понеже никой не познава такива хора (аз току-що чух за един - след 6 години в света на електронните цигари).

Ще прескоча крайното си разочарование от формулировките в тази директива. Личното ми мение на човек, ползвал и все още използващ "електронни цигари", за да се откаже от тютюневите, и който не би могъл да се върне към пушенето на достъпния навсякъде тютюн, е че регулирането на пазара следва да се изчерпва с приемане на мерки за безопасност на самите устройства и произхода на течностите, но това е нещо, което се е случило и без намесата на държавата - освен ако специфично не търсите супер евтини е-цигари и течности със съмнителен произход, но предлагането им е незаконно не поради наличието на директива, а поради стандартните регулации над пазарите на стоки. С други думи, ако нещо в този бизнес се предлага законно и без корупционни практики, то най-вероятно е качествено, понеже това са нишови продукти и с времето са се отсявали на чисто пазарен принцип. Или поне следва да се разчита на това, доколкото никой закон не може да предпази хората от собствената им глупост.

Според мен изискванията са непосилни за разнообразието от течности и модели, което се предлага, и имат за цел не толкова регулиране, колкото консолидиране на пазара и намаляване на разнообразието, а това е противопоказно на целта на тези устройства.

Например:
"б) списък на всички съставки, които се съдържат в изделието, и на емисиите в резултат на използването му за всяка марка и за всеки тип, включително техните количества;
в) токсикологичните данни за съставките и емисиите на изделието, включително при нагряване, като се посочи по- специално въздействието им върху здравето на потребителите при вдишване и като се има предвид, наред с останалото, евентуалният им ефект на пристрастяване;
г) информация за дозите на никотина и абсорбирането му, когато се консумира при нормални или разумно предвидими условия;"

(изискванията заемат солидна част от директивата, няма да ги цитирам докрай)

С подобно информация (равносилна на научно изследване - но за всеки тип течност!) не разполагат дори производителите на тютюневи цигари, даже е основа на безкрайни спорове. Да се въведе подобно изискване за продукти, които в своето естество са произведени от няколко добре познати и изследвани съставки, е крайно ненужно, да не говорим, че просто не отговаря на реалност, в която тютюневата контрабанда дори само в България е в мащаби, надвишаващи общия пазарен обем на електронните цигари в Европа.

Не ми се продължава, нататък следват още гаври с всички, които са работили и помогнали толкова много хора да се отърват от порока си (или поне да го заменят с по-безопасен). В личен план - ще се запася така, че да не ми пука за това какво ще се случи с пазара. Съпругата ми заряза и електронните, вече не я вълнува. Бих казал, че търговците малко или много ще минат в нелегалност, и ще я подкрепям с две ръце и по всякакъв начин, защото не смятам, че държава (дори поради наредби за ЕС, все пак аз нямам пряк достъп до ЕК), която не може да се погрижи за елементарни неща в здравеопазването, да налага подобни мерки, докато ме изстисква с пари за същото това здравеопазване, потъващи в лечения на тютюнопушещи и алкохолици.

Цялата директива е тотално неадекватна към съвремието ни и борави с остаряла към момента терминология, избирателно е използвана така, че да не засегне и дори наложи връщането на определен вид устройства - а именно - морално остарелите, приличащи на обикновена цигара готови е-цигари с еднократни пълнители.

Приятно незаконно снабдяване с вейп продукти на всички.

 

https://www.facebook.com/PVBGcom/


Biohazard