Jump to content


Photo
* * * * * 1 votes

"Остри въздействия на тютюневи и е-цигари върху пълната кръвна картина"


  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1 Topper

Topper

    Изпарител-тарикат :)

  • Супер потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 1,041 posts

Posted На 11.08.12 г. в 20:36

Малко научни изследвания (този път явни, не като "онези много вредни е-цигари") от гръцка лаборатория:
Acute effects of electronic and tobacco cigarette smoking on complete blood count

Интересен пасаж, доказваш недвусмислено, че преки вреди върху здравето на е-пушача НЯМА, очаква се да се правят все пак нови изследвания, дано намерят ;)
Posted Image


Заповядай един аматьорски превод.

"Световната здравна организация призова за научни изследвания, чрез които да бъде направена оценка на безопасността на електронните цигари. Ние оценихме ефекта на активно и пасивно пушене на електронни и на тютюневи цигари чрез маркери за пълна кръвна картина съответно при 15 пушачи и 15 непушачи. Пушачите бяха подложени на контролна сесия, включваща активно пушене на тютюн, както и на електронна цигара. Непушачите бяха подложени на контролна сесия, изразяваща се в пасивно пушене на тютюневи изделия и електронни цигари. Резултатите показват, че индексът на пълната кръвна картина остава непроменен по време на активно и пасивно пушене на електронна цигара (P> 0.05) . От друга страна, при тютюневите цигари се наблюдава увеличаване на белите кръвни клетки, лимфоцити и гранулоцити за поне един час както при пушачи, така и при непушачи (P <0.05).
Заключението е, че активното и пасивното пушене на е-цигари, тествано в текущото проучване, не влияе върху пълната кръвна картина. За разлика от него активното и пасивното тютюнопушене увеличава вторичните протеини на остро възпалително натоварване за най-малко един час.
Необходими са повече изследвания за оценка на безопасността на веществата, участващи в потребителските продукти на е-цигари, тъй като съдържанието на никотина в употребяваните течности може да варира значително."

Само това Р не знам какво е, първоначално помислих, че е вероятност, но не се вързва.


locoo
Добавам и превода на @gebura в този пост за хората,които не са толкова наясно с чуждите езици.
eGO USB 1000mAh/650mAh,eGo atom LR,eGo-T atom,DCT-mod,DCT Tank v1/v2,CE2-mod,Smok Dual coil,OA self made,Genesis self made,CE2 Gigantomizer, KR eGo CC, KR 510 CE2,CE4+,Clear Giant,Smok Skrew,Smok Vivi Tank,R-tank,LavaTube(Sanyo 1800mAh, Samsung 2200mAh),Dream Atomizer,
BaDaNarka VV, BGGen II mod,T2,Vision Vivi Nova V2,Vision STV Nova, Кайфун 3.1 ES,VMax IMR Efest, SilkS VV, APV Vamo :D
http://goo.gl/NYLbA

#2 vakill

vakill

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 238 posts

Posted На 11.08.12 г. в 21:56

Благодаря за статията,макар изследването да е за промяната в кръвта ,а не на дробовете и токсичността като цяло.Наскоро една лаборантка от завод за козметика и парфюмерия ,където използват много пропилен гликол,ми каза че дори една капка в аквариум и всички риби измират.Незнам колко е вярно ,нямам аквариум да пробвам.

Щастлив user на VAMO+Nimbus


#3 Sisq0

Sisq0

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 302 posts

Posted На 11.08.12 г. в 22:48

Е, ти в случая не пиеш концентриран пропиленгликол от електронната си цигара, нали? А и не сме риби.

#4 Topper

Topper

    Изпарител-тарикат :)

  • Супер потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 1,041 posts

Posted На 11.08.12 г. в 23:23

Благодаря за статията,макар изследването да е за промяната в кръвта ,а не на дробовете и токсичността като цяло.Наскоро една лаборантка от завод за козметика и парфюмерия ,където използват много пропилен гликол,ми каза че дори една капка в аквариум и всички риби измират.Незнам колко е вярно ,нямам аквариум да пробвам.

Капни и една капка алкохол и вскички риби измират :)
Ако искаш други неща, като например въздействието на е-течностите въхрху белодробни клетки и алвеоли, моля - Флейвър Арт правят проучване за всяка една течност, която пускат на пазара. Имат нарочен сайт за това. Ако не можеш да го намериш, ще те упътя. Има много интересни факти.

ПП:И все се чудя как съм ги пушил 25 години... но е намало артернатива до сега!

ПП2:А ако всички са толкова загрижени за здравето не е-пушачите, та чак ще забраняват - защо не забранят производството на тютюневи изделия? Самата държава е мажоритарен собственик на Булгартабак, това ми прилича на безочие и лобизъм в стил "я не ни подяждайте от баницата"

Апропо, понеже гледам аквариума със златните рибки насреща, че аз ако не им сменя водата 2 дни (и то не с вода от водопровода, за отбелязване - иначе са капут почти за час) те пак ще са умрели, доста неадекватно сравнение.
eGO USB 1000mAh/650mAh,eGo atom LR,eGo-T atom,DCT-mod,DCT Tank v1/v2,CE2-mod,Smok Dual coil,OA self made,Genesis self made,CE2 Gigantomizer, KR eGo CC, KR 510 CE2,CE4+,Clear Giant,Smok Skrew,Smok Vivi Tank,R-tank,LavaTube(Sanyo 1800mAh, Samsung 2200mAh),Dream Atomizer,
BaDaNarka VV, BGGen II mod,T2,Vision Vivi Nova V2,Vision STV Nova, Кайфун 3.1 ES,VMax IMR Efest, SilkS VV, APV Vamo :D
http://goo.gl/NYLbA

#5 yass

yass

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 349 posts

Posted На 13.08.12 г. в 03:41

Ако се намери някой добър човечец да ни преведе пасажчето, ние неразбиращите английски, ще му бъдем много благодарни.

#6 gebura

gebura

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 16 posts

Posted На 13.08.12 г. в 08:50

Заповядай един аматьорски превод.

"Световната здравна организация призова за научни изследвания, чрез които да бъде направена оценка на безопасността на електронните цигари. Ние оценихме ефекта на активно и пасивно пушене на електронни и на тютюневи цигари чрез маркери за пълна кръвна картина съответно при 15 пушачи и 15 непушачи. Пушачите бяха подложени на контролна сесия, включваща активно пушене на тютюн, както и на електронна цигара. Непушачите бяха подложени на контролна сесия, изразяваща се в пасивно пушене на тютюневи изделия и електронни цигари. Резултатите показват, че индексът на пълната кръвна картина остава непроменен по време на активно и пасивно пушене на електронна цигара (P> 0.05) . От друга страна, при тютюневите цигари се наблюдава увеличаване на белите кръвни клетки, лимфоцити и гранулоцити за поне един час както при пушачи, така и при непушачи (P <0.05).
Заключението е, че активното и пасивното пушене на е-цигари, тествано в текущото проучване, не влияе върху пълната кръвна картина. За разлика от него активното и пасивното тютюнопушене увеличава вторичните протеини на остро възпалително натоварване за най-малко един час.
Необходими са повече изследвания за оценка на безопасността на веществата, участващи в потребителските продукти на е-цигари, тъй като съдържанието на никотина в употребяваните течности може да варира значително."

Само това Р не знам какво е, първоначално помислих, че е вероятност, но не се вързва.

#7 Sisq0

Sisq0

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 302 posts

Posted На 13.08.12 г. в 09:07

P e величина за проверка на статистически хипотези. И без нея ще ти мине преводът. :)

#8 gebura

gebura

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 16 posts

Posted На 13.08.12 г. в 09:23

Остави превода, явно съм забравила всичко от статистика и иконометрия :uups: .Мерси за подсказването :).

#9 yass

yass

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 349 posts

Posted На 13.08.12 г. в 10:14

Много благодаря. Доста по-разбрано от на чичо Гугъл превода.

А дано се появят повече такива (надявам се независими) изследвания.

Много ми е интересно, дали журналята ще набарат и публикуват това изследване

#10 puf-paf

puf-paf

    Байзъъ

  • Участници
  • PipPipPip
  • 337 posts

Posted На 13.08.12 г. в 11:08

...

Много ми е интересно, дали журналята ще набарат и публикуват това изследване


Аз лично се съмнявам. Не е в техен интерес.
В най-добрия случай (ако го "набарат") - ще има уточнение - в малко каренце в 10-та глуха (циментовия вагон) :)

#11 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 14.08.12 г. в 09:48


Благодаря за статията,макар изследването да е за промяната в кръвта ,а не на дробовете и токсичността като цяло.Наскоро една лаборантка от завод за козметика и парфюмерия ,където използват много пропилен гликол,ми каза че дори една капка в аквариум и всички риби измират.Незнам колко е вярно ,нямам аквариум да пробвам.

Капни и една капка алкохол и вскички риби измират :)

И двамата не сте прави.

Алкохол даже съвсем умишлено сипваме в аквариумите - водка. Така се махат нитрати.


Пропилен гликола и глицерина се ползват за "консервиране" на хранителни водорасли, PG има и в някои аквариумни добавки. Въобще - дали е отровен - предвид колко "мокри" храни (такива в гел) съм давал на животните, досега трябваше да са умирали сто пъти.


Според мен каквото и да пишат, достатъчно е да погледне човек изследванията на FA, за да се убеди, че каквато и вреда да си донася с течностите, тя е много, много пъти по-ниска от тази на тютюневите. Че не е безвредно - както всичко друго, в прекалени количества не е.

#12 Topper

Topper

    Изпарител-тарикат :)

  • Супер потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 1,041 posts

Posted На 14.08.12 г. в 15:30

И изглежда това им е коза, на "загрижените" - прекомерна концентрация в някои течности на никотин. А че е субективно понятие... тогава да забранят и содата за хляб, че и тя в големи количества може да доведе до опасни последици :)

Апропо, за водката не го знаех (златните рибки не са претенциозни ;)) но като гледам...на 100 галона ~380 литра -> 0.5мл или 10 капки :)))
eGO USB 1000mAh/650mAh,eGo atom LR,eGo-T atom,DCT-mod,DCT Tank v1/v2,CE2-mod,Smok Dual coil,OA self made,Genesis self made,CE2 Gigantomizer, KR eGo CC, KR 510 CE2,CE4+,Clear Giant,Smok Skrew,Smok Vivi Tank,R-tank,LavaTube(Sanyo 1800mAh, Samsung 2200mAh),Dream Atomizer,
BaDaNarka VV, BGGen II mod,T2,Vision Vivi Nova V2,Vision STV Nova, Кайфун 3.1 ES,VMax IMR Efest, SilkS VV, APV Vamo :D
http://goo.gl/NYLbA

#13 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 14.08.12 г. в 15:48

Летални дози за Пропилен гликол и Глицерин се смятат съответно :

56-81-5 glycerol
Oral LD50 12600 mg/kg (rat)
Т.е. погълнато през устата 12,6 грама на килограм живо тегло приложено на плъх.

25322-68-3 Polyethylene glycol
Oral LD50 15700 mg/kg (guinea pig)
28915 mg/kg (mouse)
T.e. 15,7 грама /кг живо тегло на морско свинче и съответно 28,91 грам /кг живо тегло на мишка.
Най-общо се оказва че Глицерина е "по- отровен" от Пропилен гликола!
А относно емпиричните стойности на това колко трябва да се "ударят на екс" от съответните зловредни химикали, всеки да си го умножи по собственото тегло ;).
Опа грешка цитирал съм стйностите за PEG Полиетилен гликол, сега ще найдем и за Пропилен гликола ;).
Toxicity to Animals:
Acute oral toxicity (LD50): 18500 mg/kg [Rabbit]
Т.е. за ПГ 18,5грама на килограм живо тегло приложено на заек.

Edited by last_hope, На 14.08.12 г. в 16:03.

Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#14 Topper

Topper

    Изпарител-тарикат :)

  • Супер потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 1,041 posts

Posted На 14.08.12 г. в 17:37

Значи на практика трябва да изпия литър от "отровния" глицерин, за да се гътна.
Аз ще се гътна и от също толкова ракия :)
Но ключовото е ИЗПИЯ или ИНЖЕКТИРАМ!
eGO USB 1000mAh/650mAh,eGo atom LR,eGo-T atom,DCT-mod,DCT Tank v1/v2,CE2-mod,Smok Dual coil,OA self made,Genesis self made,CE2 Gigantomizer, KR eGo CC, KR 510 CE2,CE4+,Clear Giant,Smok Skrew,Smok Vivi Tank,R-tank,LavaTube(Sanyo 1800mAh, Samsung 2200mAh),Dream Atomizer,
BaDaNarka VV, BGGen II mod,T2,Vision Vivi Nova V2,Vision STV Nova, Кайфун 3.1 ES,VMax IMR Efest, SilkS VV, APV Vamo :D
http://goo.gl/NYLbA

#15 pioneer 306c

pioneer 306c

    Ветеран

  • Участници
  • PipPipPip
  • 406 posts

Posted На 14.08.12 г. в 22:15

Летални дози за Пропилен гликол и Глицерин се смятат съответно :

56-81-5 glycerol
Oral LD50 12600 mg/kg (rat)
Т.е. погълнато през устата 12,6 грама на килограм живо тегло приложено на плъх.

25322-68-3 Polyethylene glycol
Oral LD50 15700 mg/kg (guinea pig)
28915 mg/kg (mouse)
T.e. 15,7 грама /кг живо тегло на морско свинче и съответно 28,91 грам /кг живо тегло на мишка.
Най-общо се оказва че Глицерина е "по- отровен" от Пропилен гликола!
А относно емпиричните стойности на това колко трябва да се "ударят на екс" от съответните зловредни химикали, всеки да си го умножи по собственото тегло ;).
Опа грешка цитирал съм стйностите за PEG Полиетилен гликол, сега ще найдем и за Пропилен гликола ;).
Toxicity to Animals:
Acute oral toxicity (LD50): 18500 mg/kg [Rabbit]
Т.е. за ПГ 18,5грама на килограм живо тегло приложено на заек.


Леле колко са отровни...
Аз както съм 110+ трябва да изпия половин кило та и от горе та да се гътна

#16 batko32

batko32

    хауптбанобергрупенфюрер

  • Участници
  • PipPipPip
  • 370 posts

Posted На 14.08.12 г. в 22:36

Е ...значи ще се мре......някой ден.....ама знаете кой го определя :diablo: :thumbup1:
....Тури му Мента и ще се оправи.... гаранция :)
www.audio-spirit.eu........................www.opelclub-bg.com