Jump to content


Photo
- - - - -

Фитил(и)


  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#21 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 153 posts

Posted На 27.03.12 г. в 08:54

Бинтът не е задължително по-малко вреден от другите фитили. Просто няма реални изследвания за това. Един от руските колеги щеше да прави експерименти тези дни в някаква лаборатория, за това какво излиза във въздуха при изпаряване с тези фитили, който чете там може после да докладва ;) Но и това не е професионално изследване все пак.
Отплеснах се. Нямам намерение да споря кое е по-вредно, нямам база и познания за това, аз например предпочитам стоманените фитили :), исках всъщност да добавя малък призив за внимание към тези които не са изчели руските теми и ще опитат бинта.

Има бинтове не от чист памук, а с примеси - четете какъв е бинта. Когато нишките бинт не са напоени с течност, те прегарят. Винаги трябва да има подаване на течност и драй бърн ще изгори фитила от бинт.

П.П. По-дебелият кантал/нихром има по-малко съпротивление, т.е. нужен е по-голям ток за да се нагрее до същата температура. Имам няколко изгорели Его-та зад гърба си, поради експерименти с намотки.

#22 gogo63

gogo63

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 275 posts

Posted На 27.03.12 г. в 09:14

Има бинтове не от чист памук, а с примеси - четете какъв е бинта.

Най-доброто решение да се измъкнат нишки от кюлоти. Все ще се намери някоя баба, дето си е запазила чифт такива :smiley_emoticons_joint:

Вероятно стъклото е вредно за вдишване. Аз си спомням, че на няколко строежа, като студент на бригада, съм разнасял едни дебели черва пълни със стъклени нишки. Ползват се за изолации. При всички положения съм вдишал повече стъкло отколкото ще вдишам с електронна цигара за няколко хилядолетия. Като минат/хилядолетията/ ще споделя.

По-дебелият кантал/нихром има по-малко съпротивление, т.е. нужен е по-голям ток за да се нагрее до същата температура. Имам няколко изгорели Его-та зад гърба си, поради експерименти с намотки.


Естествено надебеляването на намотката е много лошо решение. Ако съпротивлението е ниско, съответно е висок тока-то трябва да се увеличи дължината. Като се увеличи дължината, то се увеличава масата на жицата. Съответната маса си иска времето за загряване..нещата стават бавно/някои му викат лаг/, времето се увеличава, съответно батерията така или иначе отива по-бързо. Дори и да се направи с нормално съпротивление.
Абсолютно потвърждавам, че дебелина над 0,15 не е подходяща :sSig_goodjob2:

Edited by gogo63, На 27.03.12 г. в 09:15.


#23 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 27.03.12 г. в 09:24

Аз съм си много голям параноик и сега съжалявам че снощи изпуших няколко цигари, в момента си пуша от "стъклото" докато си пия кафенцето, и се чудя за "качествения" фитил, който pioneer 306c ме посъветва да си купя, той не е ли от стъкло?
Тютюневия дим е гаден.

#24 gogo63

gogo63

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 275 posts

Posted На 27.03.12 г. в 09:36

Аз съм си много голям параноик и сега съжалявам че снощи изпуших няколко цигари, в момента си пуша от "стъклото" докато си пия кафенцето, и се чудя за "качествения" фитил, който pioneer 306c ме посъветва да си купя, той не е ли от стъкло?

Качествените фитили са стъкловлакно. Има и някакви за камини, но те се топят от високата температура.
Дали е качествен/стъкловлакнестия/ фитила или не, със сигулност той отделя НА СУХО при работа с него, частици. Аз лично не виждам как няма да има. Обърни внимание на главните букви.
Те важат и за фитила от кюлоти, нали така. Работи си нещата, промивай с вода след това и дръж нещата мокри. Не виждам тук място за някакви притеснения
ПП Стъкловлакнести тъкани се използват масово с епоксидна смола за изработване на корпуси на какво ли не. Яхти, примерно. НЕ е забранено както азбеста.

#25 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 27.03.12 г. в 09:52


Аз съм си много голям параноик и сега съжалявам че снощи изпуших няколко цигари, в момента си пуша от "стъклото" докато си пия кафенцето, и се чудя за "качествения" фитил, който pioneer 306c ме посъветва да си купя, той не е ли от стъкло?

Качествените фитили са стъкловлакно. Има и някакви за камини, но те се топят от високата температура.
Дали е качествен/стъкловлакнестия/ фитила или не, със сигулност той отделя НА СУХО при работа с него, частици. Аз лично не виждам как няма да има. Обърни внимание на главните букви.
Те важат и за фитила от кюлоти, нали така. Работи си нещата, промивай с вода след това и дръж нещата мокри. Не виждам тук място за някакви притеснения
ПП Стъкловлакнести тъкани се използват масово с епоксидна смола за изработване на корпуси на какво ли не. Яхти, примерно. НЕ е забранено както азбеста.



Благодаря ти за отговора. И моя фитил е от стъкловлакно, и преди да се зачета в руските паранои си бях абсолютно доволен от него. Само дето аз по мондщука си наистина видях частици, и то с просто око, като миниятюрни проблясъци в тъмна стая на светлината от фенерчето на телефона ми. Но може би се дължи на предварително замърсяване по време на монтажа, ще измия всичко и ще си изпарявам с кеф и довечера пак ще прегледам. С лупа.


ЕДИТ: Туку-що опитах с бинт. Става! При това наистина работи доста добре, вкуса и парата са по-силни, направо ми замая главата :thumbup: Абе методи доста, важното е да не се тъпкаме с катрани от тютюн и да си се кефиме :Koshechka_08:

Edited by azz, На 27.03.12 г. в 10:16.

Тютюневия дим е гаден.

#26 Topper

Topper

    Изпарител-тарикат :)

  • Супер потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 1,041 posts

Posted На 27.03.12 г. в 16:05

Значи че "качествения" не е от стъкло? Ако е така ще си набавя, само дето си мислих че и във фабричните атомайзри се ползва стъклен. От какво е качествения? Керамика?

И кой ти каза, че е "стъклен" фитила? Едните фитили са силициев диоксид (стъклените т.нар) а другите са силикатнит,т.е минерални и качествените фитили са силикатни и то над 90% съдържание.
От фирма, която се занимава само с такива огнеупорни материали ми е информацията - хората ми казаха чистосърдечно, че не се предлага на нашия пазар силикатни м-ли, освен нарочен внос.
А че от всичко има вредни емисии е факт, целия технически прогрес го доказва.
eGO USB 1000mAh/650mAh,eGo atom LR,eGo-T atom,DCT-mod,DCT Tank v1/v2,CE2-mod,Smok Dual coil,OA self made,Genesis self made,CE2 Gigantomizer, KR eGo CC, KR 510 CE2,CE4+,Clear Giant,Smok Skrew,Smok Vivi Tank,R-tank,LavaTube(Sanyo 1800mAh, Samsung 2200mAh),Dream Atomizer,
BaDaNarka VV, BGGen II mod,T2,Vision Vivi Nova V2,Vision STV Nova, Кайфун 3.1 ES,VMax IMR Efest, SilkS VV, APV Vamo :D
http://goo.gl/NYLbA

#27 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 27.03.12 г. в 16:12

Благодаря за инфото, не знаех. А фабричните изпарители от доказаните марки дали са със силикатни фитили? Дано да са, че аз тъкмо обмислях дали да се откажа напълно от всичко фабрично :smoking-8570:
Тютюневия дим е гаден.

#28 pioneer 306c

pioneer 306c

    Ветеран

  • Участници
  • PipPipPip
  • 406 posts

Posted На 27.03.12 г. в 17:38

Благодаря за инфото, не знаех. А фабричните изпарители от доказаните марки дали са със силикатни фитили? Дано да са, че аз тъкмо обмислях дали да се откажа напълно от всичко фабрично :smoking-8570:


Ето ти хубав фитил има на 1мм дебелина и на 2мм-Керамика
http://bulli-smoker.de/index.php?a=45

Този стъкления го зарежи веднага щом си вземеш от този по-горе

Edited by pioneer 306c, На 27.03.12 г. в 17:46.


#29 gogo63

gogo63

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 275 posts

Posted На 27.03.12 г. в 22:39


Благодаря за инфото, не знаех. А фабричните изпарители от доказаните марки дали са със силикатни фитили? Дано да са, че аз тъкмо обмислях дали да се откажа напълно от всичко фабрично :smoking-8570:


Ето ти хубав фитил има на 1мм дебелина и на 2мм-Керамика
http://bulli-smoker.de/index.php?a=45

Този стъкления го зарежи веднага щом си вземеш от този по-горе

Glasfaser für A1/A2

с бедните ми познания на дойчовски това ми прилича на стъкловлакно

ПП И да, това е перфектният фитил, както и двамата знаем

Edited by gogo63, На 27.03.12 г. в 22:58.


#30 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 27.03.12 г. в 23:53

Аз пък не мисля че въпроса е толкова в материала от който се получават "микро иглички", защото съм сигурен че и от керамично въже ще има. По-скоро проблема ми се струва в това че тия микро абразивни частици остават в нас, и в някой случай минават в кръвоносната система. Дали е стъкло, керамика, АЗБЕСТ, може би в крайна сметка няма чак такава разлика. Е, за последното не съм баш сигурен де :sSig_censored: А и стъкловажето, за което има кви ли не тестове и спецификации че не е канцерогенно, едва ли е проектирано и измислено точно за целта за която го ползваме ние. Във всеки случай този фитил от немския сайт може би се отличава с по-голяма здравина или пък по-голям диаметър на влакната, не знам, но моя е изпуснал миниятюрни иглички и в пликчето. А парата, насочена към гърлото без никаква филтрация, е идеална среда в която влаканцата се реят. Но... тази параноя дето е почнала да се развихря може би е преекспонирана, например хора казват във форумите че сякаш усещат как стъкълцата им се забиват в гърлото при всяка дръпка - нещо което не го вярвам. Самовнушение. Игличките едва ли са толкова много като брой. Може и дори нямат потенциал за реална заплаха в тази концентрация (мондщук от който е пушено дълго време, по който има само десетина иглички)... Така че в момента си изпарявам с кюлотите :smiley_emoticons_joint: , само защото наистина бинта е по-добър проводник на течността и дава повече пара и удар и има по-голямо КПД - вече не говоря само като читател на форумите, а като човек който цял ден го тества с удоволствие. Засега само съвсем малко е станал кафяв фитила, но не защото е прогорял, а заради това което иначе закоксва стъклените фитили. Няма да го сменям докато не излезе от режим, и ще споделя тук колко е изкарал. А че и той може да е вреден, колко да е вреден, едва ли ще е като тютюна. Стъкловъженцето пък си го пазя за специални случай, в които ще ми трябва фитил който не изгаря като изсъхне. Не ми се вярва никой фитил от стъкло или керамика да е много по-безвреден от него, а щом целия свят ползва масово подобни фитили, кой съм аз че да се отцепвам? :laugh: :laugh: :laugh:

П.П(ис): В сайта от линка има опция за англииски език. Щракнах я и наистина пише Glasfibre

http://bulli-smoker....f28ec40068a92fa

Edited by azz, На 28.03.12 г. в 00:26.

Тютюневия дим е гаден.

#31 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 153 posts

Posted На 28.03.12 г. в 09:13

Относно частиците, нещо интересно четох вчера, ето този пост (на английски): http://www.e-cigaret...tml#post5663758

#32 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 28.03.12 г. в 14:26

Относно частиците, нещо интересно четох вчера, ето този пост (на английски): http://www.e-cigaret...tml#post5663758


Прочетох го, и това още веднъж ме накара да мисля че опастността не е толкова от химическия състав на частиците, колкото до тяхната големина и свойството им да остават в организма ни. И аз мисля че фитилите от меш са най-доброто решение за сега, не съм опитвал и не знам как ще предават вкус пара и така нататък, но ми се струва добро решение.

Смятам тези дни да поекспериментирам с лазерно нагряване - лазерен диод от стара записвачка, захранван през стабилизатор на тока на 3v. Обаче нямам идея как точно да направя така че лъчът да нагрява малки порции от течността, и те да се заместват от нови автоматично, без някаква форма на фитил...

А имам и още една идея, но много сложна. Прицпипа е същия по който мастилото достига до пъпчицата в долния край на перцата на автоматичните писалки. Тънък улей в стоманата, може би повече от един. Но този метод разчита на гравитационното стичане, така че ще има значение как се държи изпарителя в пространството.

Edited by azz, На 28.03.12 г. в 14:28.

Тютюневия дим е гаден.

#33 начинаещ

начинаещ

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 15 posts

Posted На 30.03.12 г. в 02:18

имали някъде видео за да видя нагледно как става номера с бинта?

#34 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 30.03.12 г. в 02:56

имали някъде видео за да видя нагледно как става номера с бинта?



Търсих но не намерих. Но е доста лесно! Значи взимаш бинт, най-добре си купуваш нов от аптеката, и настояваш аптекарката да ти даде чист памучен, а не такъв без примеси. После си късаш около триистина сантима (примерно), и най-добре го изваряваш в тенджера с вода за половин един час, поне така казват във форумите че се убива "бинтения" вкус. Аз обаче нито преварих, нито пък си купих нов - направо взех от домашната аптечка, не съм сигурен дори дали е чист, но няма значение, направих го главно с експериментателна цел, а то какво все че стана... доста добър резултат!

След това си измиваш максимално добре ръцете от евентуална никотинова течност или други вещества които могат да останат по бинта - понеже бинта не подлежи нито на бърнене, нито на каквато и да е друга процедура, освен миене с вода.

Започваш да издърпваш с пинцети или с пръсти една по една "надлъжните" нишки на парчето бинт, тия дето са ти 30 сантима (примерно). При мен ми се получи добър резултат с 7 нишки.

Събираш седемте нишки в едно, като ги опъваш хубаво и гледаш краищата им да са изравнени.

После прегъваш общото "бинтово въженце", което се е получило, на две, точно по средата. След това пак на две, и после пак на две. По този начин се получава горе долу диаметър като на стъкления фитил, когато е свит и готов за обмотаване с кантал (или нихром).

След това намотаваш кантала върху полученото въженце, равномерно по средата - точно както си правиш намотката и върху обикновено стъкловлакнесто въженце.

Монтираш в атомизатора, най-добре обслужваем. Аз използвам дрип тип атомизаторче, саморъчно, изработено от тяло на 5 кубикова спринцовка, обикновена (а не с гумено бутало), и за това ти дадох направо моята рецепта за дължината на парчето бинт което си отрязваш от ощото руло. При моите атомизатори, сантиметрите които остават от двете страни на бобината, ги оставям намотани отдолу в основата, за да поемат десетина капки течност и да си пуша по-дълго време с по-рядко накапване. А иначе ако използваш друг тип атомизатор, можеш да използваш и друга дължина на нишките, не специално към 30 сантиметра.

........................................................

След като този фитил поеме течност, става практически негорим. Можеш да проваш да вземеш малко от така получен фитил, да го напоиш с течност (не е задължително много) и да прокараш набързо пламъка на запалката през него - няма да изгори.

Фитила от бинтови нишки има доста добро омокряне, и има доста добри характеристики. Важно е само да е винаги мокър, или поне никога да не е напълно сух. Моя фитил е вече на три дена а още се държи и дава много пара. Но е хубаво да се сменя поне на седмица, за да изглежда по-красиво и за максимално качество на изпаряване. Нищо не коства, най-малко финанси. Някой хора твърдят че им е издържал и по 2 седмици, но това зависи от мнооого фактори.

Естествено, може да се експериментира с брой на нишките. Но ако се използва фабрична батерия с електроника, винаги трябва да се проверява съпротивлението на боинката с ом-метър.

Това е, нищо сложно, а е в пъти по-евтино и най-вече по-безопасно от стъкловлакното. Поне мен ме кефи, не съм с толкова голям и дълъг опит в електронното пушене, като някой потребители в сайта, нямам богата база за сравнение, но аз съм доволен. А иначе никак не ми се вярва параноите около тия стъклени частици да не са преувеличени поне два пъти :drag: Не мисля да преставам да използвам стъкловъженца, особено за рециклиране на не-обслужвамеми атомизатори.

Edited by azz, На 30.03.12 г. в 03:17.

Тютюневия дим е гаден.

#35 pioneer 306c

pioneer 306c

    Ветеран

  • Участници
  • PipPipPip
  • 406 posts

Posted На 30.03.12 г. в 09:03

Абе то пише, че е Glasfibre ама дали правилно са опоменали номенклатурата на продукта е друг въпрос.
Тия дни се зайграх аз с една це2-ка с такъв фитил. Сложих нов и след седмица пушене на микроскоп няма такива работи каквито по горе някой беше показал. Имам един на 2 месеца с такъв фитил и при него няма такива забележителности.
Има тук в БГ един оплетен огнеупорен фитил от стъклени нишки е точно от него под микроскоп се виждат тези влакна останали по мундщука

#36 azz

azz

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 44 posts

Posted На 30.03.12 г. в 12:30

"оплетен огнеупорен фитил от стъклени нишки" - кой-знае какво му е предназначението на това въженце, едва ли точно за "фитил на електронна цигара". Край, и аз в най-скоро време си взимам от Були. Явно го произвеждат специално за нашите нужди. Явно в БГ само... бинта е безопасен :thumbup1:
Тютюневия дим е гаден.

#37 начинаещ

начинаещ

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 15 posts

Posted На 30.03.12 г. в 18:00

[quote name='azz' date='На 30.03.12 г. в 03:56' timestamp='1333068988' post='5522']
[quote name='начинаещ' date='На 30.03.12 г. в 02:18' timestamp='1333066698' post='5521']
имали някъде видео за да видя нагледно как става номера с бинта?
[/quote]


Търсих но не намерих. Но е доста лесно! Значи взимаш бинт, най-добре си купуваш нов от аптеката, и настояваш аптекарката да ти даде чист памучен, а не такъв без примеси. После си късаш около триистина сантима (примерно), и най-добре го изваряваш в тенджера с вода за половин един час, поне така казват във форумите че се убива "бинтения" вкус. Аз обаче нито преварих, нито пък си купих нов - направо взех от домашната аптечка, не съм сигурен дори дали е чист, но няма значение, направих го главно с експериментателна цел, а то какво все че стана... доста добър резултат!

След това си измиваш максимално добре ръцете от евентуална никотинова течност или други вещества които могат да останат по бинта - понеже бинта не подлежи нито на бърнене, нито на каквато и да е друга процедура, освен миене с вода.

Започваш да издърпваш с пинцети или с пръсти една по една "надлъжните" нишки на парчето бинт, тия дето са ти 30 сантима (примерно). При мен ми се получи добър резултат с 7 нишки.

Събираш седемте нишки в едно, като ги опъваш хубаво и гледаш краищата им да са изравнени.

После прегъваш общото "бинтово въженце", което се е получило, на две, точно по средата. След това пак на две, и после пак на две. По този начин се получава горе долу диаметър като на стъкления фитил, когато е свит и готов за обмотаване с кантал (или нихром).

След това намотаваш кантала върху полученото въженце, равномерно по средата - точно както си правиш намотката и върху обикновено стъкловлакнесто въженце.

Монтираш в атомизатора, най-добре обслужваем. Аз използвам дрип тип атомизаторче, саморъчно, изработено от тяло на 5 кубикова спринцовка, обикновена (а не с гумено бутало), и за това ти дадох направо моята рецепта за дължината на парчето бинт което си отрязваш от ощото руло. При моите атомизатори, сантиметрите които остават от двете страни на бобината, ги оставям намотани отдолу в основата, за да поемат десетина капки течност и да си пуша по-дълго време с по-рядко накапване. А иначе ако използваш друг тип атомизатор, можеш да използваш и друга дължина на нишките, не специално към 30 сантиметра.

........................................................

След като този фитил поеме течност, става практически негорим. Можеш да проваш да вземеш малко от така получен фитил, да го напоиш с течност (не е задължително много) и да прокараш набързо пламъка на запалката през него - няма да изгори.

Фитила от бинтови нишки има доста добро омокряне, и има доста добри характеристики. Важно е само да е винаги мокър, или поне никога да не е напълно сух. Моя фитил е вече на три дена а още се държи и дава много пара. Но е хубаво да се сменя поне на седмица, за да изглежда по-красиво и за максимално качество на изпаряване. Нищо не коства, най-малко финанси. Някой хора твърдят че им е издържал и по 2 седмици, но това зависи от мнооого фактори.

Естествено, може да се експериментира с брой на нишките. Но ако се използва фабрична батерия с електроника, винаги трябва да се проверява съпротивлението на боинката с ом-метър.

Това е, нищо сложно, а е в пъти по-евтино и най-вече по-безопасно от стъкловлакното. Поне мен ме кефи, не съм с толкова голям и дълъг опит в електронното пушене, като някой потребители в сайта, нямам богата база за сравнение, но аз съм доволен. А иначе никак не ми се вярва параноите около тия стъклени частици да не са преувеличени поне два пъти :drag: Не мисля да преставам да използвам стъкловъженца, особено за рециклиране на не-обслужвамеми атомизатори.



Много благодаря за изчерпателния отговор!Ще се пробвам пък каквото стане!

#38 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 153 posts

Posted На 3.04.12 г. в 09:18

... Край, и аз в най-скоро време си взимам от Були. Явно го произвеждат специално за нашите нужди ...

Мне, четох нещо някъде, отдавна, просто са намерили подходящ и чист :)

Обясненията на azz са достатъчно ясни, но ето и един "синтезиран" линк на руски: Катехизис вейпера-натурала (много ме радва EvilGrym, който чете ecigtalk.ru го знае :))

#39 itsofar

itsofar

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 132 posts

Posted На 4.04.12 г. в 07:49

Верен на принципа, че човек трябва да опита, изпробвах коментираните фитили. Бинта определно става - много добър вкус и пара. Недостатък - малко да остане на сухо и прегаря, но за сметка на това се сменя лесно и почти без пари. Изпробвах и фитил от ситна стоманена мрежа. Мисля че това вече е моя фитил - слагаш и забравяш темата за фитила ( става дума за eGo-T). Първоначално си помислих че трудно се намира такава мрежа, докато вчера не влязох в един магазин, дистрибутор на madeinchina.com (викат им още "левчетата")където погледа ми случайно се спря на едно домакинско сито за 1.50 BGN. Мрежата на ситото е много ситна и без проблем се реже с ножица... После изработката ми отне няколко минути. Има и клипове в тубата как се прави стоманен фитил на Его-Т. Цигарата сатана малко по-лакома от към разход на гориво, но пък парата и вкуса си заслужават определено. Имах известни подозрения че може да се появи теч, тъй като мрежата не е чак толкова ситна, колкото препоръчват специалистите, но вече изпуфках 3 пълнителя от тогава и теч не се появи на нито една от цигарите. Дори мисля че подаването на течността е много добро, защото когато дърпам по-слабо, след няколко дръпки усещам как вкуса става малко по-сух и метален, ако мога да се изразя така. Но след две яки дърпания обилната пара и хубавия вкус се връщат веднага.
В името на експеримента - дано съм бил полезен :)

#40 Массаракш

Массаракш

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 153 posts

Posted На 4.04.12 г. в 09:18

Поздравления за експериментите :)

Относно цедката, аз съм купувала цедки и подобни уж неръждаеми неща от домашни потреби и магазини по левче, които са ми ръждясвали, т.е. надали са точно неръждаема стомана. Това от гледна точка на безопасността.

Та от домашни потреби се сещам за "поничките" от неръждаеми филтри за чешми, използвани за дрипване: bonuts. Те са от по-едра мрежа, навиват няколко кравайчета, евентуално оксидират най-долното и ги пъхат в атомайзера. Те задържат повече течност при дрипване - снимка.