Jump to content


Photo
* * * * * 10 votes

Отворено писмо до телевизия Нова и БНТ1 във връзка с репортажи


  • Please log in to reply
133 replies to this topic

#41 Vlad

Vlad

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 115 posts

Posted На 14.11.12 г. в 22:05

Владимир Петров :sSig_goodjob2:

#42 gogo63

gogo63

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 275 posts

Posted На 14.11.12 г. в 22:14

че не е платен (или абсолютно аматьорски, да не изключваме и този фактор).

Бих казал, че платежното нареждане е прикрито с откровен аматьоризъм.

#43 maraneloo

maraneloo

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 2 posts

Posted На 14.11.12 г. в 22:35

Маринела Чиликова :sSig_goodjob2:

Маринела Чиликова :sSig_goodjob2:

#44 yass

yass

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 349 posts

Posted На 14.11.12 г. в 23:26

Мразя Facebook, и не съм влизал от много месеци там. Но заради подкрепата за тази статия и разпространението на протеста специално се логнах.

Ясен Пашов

#45 puf-paf

puf-paf

    Байзъъ

  • Участници
  • PipPipPip
  • 337 posts

Posted На 15.11.12 г. в 01:05

:clapping:
Бисер Лозев :sSig_goodjob2:

#46 merdcom

merdcom

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 1 posts

Posted На 15.11.12 г. в 02:23

Тодор Мерджанов, 20 години "стаж" като пушач 4 месеца като вейпър не съм изпитал никаква нужда от пушене ! :clapping:

#47 Topper

Topper

    Изпарител-тарикат :)

  • Супер потребители
  • PipPipPipPipPip
  • 1,041 posts

Posted На 15.11.12 г. в 09:03

Днес малко по-смислен репортаж-разговор-среща по бТВ.
Аз чух две неща - от Института за тютюна: Не може да са безвредни, трябват още изследвания, тези неща са за поглъщане, а не за атомизиране, може да се образуват и нитрозамини. То пък интересно какво ли друго да кажат, като заплатата им зависи от тютюневата промишленост.
От женицата от Асоциацията против тютюнопушенето: Поне няма дим, вреда за околните и 4000 вредни елемента. Ама не може да се откаже навика с е-цигара.
Което малко или много си е пробив :)
eGO USB 1000mAh/650mAh,eGo atom LR,eGo-T atom,DCT-mod,DCT Tank v1/v2,CE2-mod,Smok Dual coil,OA self made,Genesis self made,CE2 Gigantomizer, KR eGo CC, KR 510 CE2,CE4+,Clear Giant,Smok Skrew,Smok Vivi Tank,R-tank,LavaTube(Sanyo 1800mAh, Samsung 2200mAh),Dream Atomizer,
BaDaNarka VV, BGGen II mod,T2,Vision Vivi Nova V2,Vision STV Nova, Кайфун 3.1 ES,VMax IMR Efest, SilkS VV, APV Vamo :D
http://goo.gl/NYLbA

#48 SnowFlake

SnowFlake

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 1 posts

Posted На 15.11.12 г. в 09:58

Подкрепям напълно и писмото, и всички бъдещи инициативи по темата!
Снежана Славчева

#49 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 15.11.12 г. в 10:03

Днес малко по-смислен репортаж-разговор-среща по бТВ.
Аз чух две неща - от Института за тютюна: Не може да са безвредни, трябват още изследвания, тези неща са за поглъщане, а не за атомизиране, може да се образуват и нитрозамини. То пък интересно какво ли друго да кажат, като заплатата им зависи от тютюневата промишленост.
От женицата от Асоциацията против тютюнопушенето: Поне няма дим, вреда за околните и 4000 вредни елемента. Ама не може да се откаже навика с е-цигара.
Което малко или много си е пробив :)

Ах, пробив, но... половинчат, а и съм го изпуснал (гледах, гледах програмата им, но не разбрах по кое време, явно не съм попаднал на рекламата). А и какъв институт за тютюна, какво общо има тютюна, освен, че го заместваме...

#50 AP77

AP77

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 21 posts

Posted На 15.11.12 г. в 10:08


Днес малко по-смислен репортаж-разговор-среща по бТВ.
Аз чух две неща - от Института за тютюна: Не може да са безвредни, трябват още изследвания, тези неща са за поглъщане, а не за атомизиране, може да се образуват и нитрозамини. То пък интересно какво ли друго да кажат, като заплатата им зависи от тютюневата промишленост.
От женицата от Асоциацията против тютюнопушенето: Поне няма дим, вреда за околните и 4000 вредни елемента. Ама не може да се откаже навика с е-цигара.
Което малко или много си е пробив :)

Ах, пробив, но... половинчат, а и съм го изпуснал (гледах, гледах програмата им, но не разбрах по кое време, явно не съм попаднал на рекламата). А и какъв институт за тютюна, какво общо има тютюна, освен, че го заместваме...

Това е репортажа Моята връзка

#51 Sisq0

Sisq0

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 302 posts

Posted На 15.11.12 г. в 10:09

Предполагам, че за това става въпрос. Поне собственикът на магазина успя да обясни сравнително добре основните неща.

Edited by Sisq0, На 15.11.12 г. в 10:15.


#52 last_hope

last_hope

    Супер потребител

  • Супер потребители
  • PipPipPipPip
  • 511 posts

Posted На 15.11.12 г. в 10:17

Ако питате мен , специалиста по тютюна остана без заплата. Не можа да се представи подобаващо! Не беше изпечен лъжец и му коства доста усилие за да не каже това което мисли реално ;). Но определено, както на някой колега седеше в подписа-" Леда се пропуква..."

Още една вметка относно споменатото "възможно" деструктиране на гликолите до карбонова група , както и "възможното" вторично образуване на нитрозамини.
Критичната точка на деструкция на глицерина е 577 градуса по Целзий- вижда се тук.
Т.е. за това е необходимо едва ли не гликолите да изгорят.При тази ситуация следва да са в наличие и амино групи т.е. да има и амоняк някъде скрит в течностите, заедно с активни нитритни групи така че да се създадат някакви условия за образуване и на въпросните тайнствени "нитрозамини". Азот се съдържа в молекулата на никотина. Т.е. ако и той се разруши при някаква критична температура и по някакъв доста сложен химически процес се достигне и до образуване на амоняк,( а това е един доста сложен процес вярвайте ми , който изисква доста високи налягания, температури и доста специфични катализатори) може и да се създадат условия за нитриране на амини, които обаче преди това по някакъв магичен начин са се самообразували. Вероятностите за това клонят към нула както и да ги погледне човек.
Но условия за това има определено при горенето на тютюнева цигара, особено ако е подправена с амоняк за усилване на абстиненцията към никотин!
В моята чорбичка амоняк не слагам еднозначно, амини също не се съдържат (наличието им се познава много ясно по особено острата миризма на развалена риба, условия за горене не се създават в 99,9 % от работата на нагревателя. Определено не съм мазохист за да карам със зачервена намотка...
Всички бабини дивитини които, "специалистите" обличат с неразбираеми за обикновения човек понятия са глупости на търкалета и са в сферата на теоретично възможните!
Ако това беше доказано практически, нямаше толкова да се мъчат докато го формулират а щяха да го тръбят с пълно гърло!
Save the future from degenerates,chlorinating the Gene pool!!! www.darwinawards.com

#53 mugiwara

mugiwara

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 127 posts

Posted На 15.11.12 г. в 10:17

И от мен имате едно "за" .Дано ни чуят .
Едуард Гукасян.
ХОРАТА ПРАВЯТ ЖИВОТА ТОЛКОВА ИНТЕРЕСЕН. ПРЕДСТАВЯШ ЛИ СИ, ЧЕ ВЪВ ВСЕЛЕНА ПЪЛНА С ТОЛКОВА ЧУДЕСА, ТЕ УСПЯЛИ ДА ИЗМИСЛЯТ СКУКАТА? УДИВИТЕЛНО!

#54 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 15.11.12 г. в 11:23

Трябвало да направя група във Facebook, явно само това прави впечатление на медиите, защото съм гледал доста репортажи за идиотски каузи там :)

Facebook група http://www.facebook....89533837743660/


За репортажа на bTV - този път са се подготвили една идея по-добре, но... хайде да го систематизирам:
1. Собственикът на магазин подходи странно от гледна точка на отказването. Реално много малко хора преминават през терапията с намаляване на нивото на никотин, повечето просто в един момент не са толкова пристрастени. Което е логично, след като усвоените нива на никотин са по-малки и няма усилващи пристрастяването вещества, т.е. самото пристрастяване към никотина в е-цигарите е намалено. Пропилен гликолът и глицерина съвсем не са фармацевтични съставки, за бога, та PG се ползва най-много в тютюнопреработвателната промишленост, и двете са окачествени като хранителни добавки (споменавах го другаде - E1520 и E422). Глицеринът е приет подсладител (и отдавна не се ползва в антифриза, където е заместен с етилен гликол, да го натъртя за пореден път), за PG:

- As a solvent in many pharmaceuticals, including oral, injectable and topical formulations
- As a humectant food additive, labeled as E number E1520
- As an emulsification agent in Angostura and orange bitters (интересно, ама явно се и пие!)
- As a moisturizer in medicines, cosmetics, food, toothpaste, shampoo, mouth wash, hair care and tobacco products
- As a carrier in fragrance oil
- As an ingredient in massage oils
- As a solvent for food colors and flavorings
- As the main ingredient in deodorant sticks


Дали е отровен - може да видите сами и в wiki-то, има и достатъчно референции там.

2. Експертът по-скоро нямаше идея за какво говори, в смисъл - как работят цигарите. "Атомизацията" се извършва при точката на кипене, а тя е порядъчно ниска (180 градуса за PG и малко под 300 за глицерина, но в течностите има и вода, а тя ги променя, също както и точките на замръзване), че да катализира някакви процеси на свързване на веществата. Мисля, че при правилно зададена информация можеше всеки химик да отговори и по-смислено...

3. Госпожата накрая поне имаше някаква идея какво говори, но... цитира доклада на СЗО, а той е такава боза, и е базиран на половинчати изводи, извадени от контекста, и някакво далечно в годините изследване, правено в Корея.


Водещите пък не си бяха направили труда един ред да прочетат, чак ми е странно.

#55 vladimirh

vladimirh

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 252 posts

Posted На 15.11.12 г. в 12:23

Трябвало да направя група във Facebook, явно само това прави впечатление на медиите, защото съм гледал доста репортажи за идиотски каузи там :)

Facebook група http://www.facebook....89533837743660/


За репортажа на bTV - този път са се подготвили една идея по-добре, но... хайде да го систематизирам:
1. Собственикът на магазин подходи странно от гледна точка на отказването. Реално много малко хора преминават през терапията с намаляване на нивото на никотин, повечето просто в един момент не са толкова пристрастени. Което е логично, след като усвоените нива на никотин са по-малки и няма усилващи пристрастяването вещества, т.е. самото пристрастяване към никотина в е-цигарите е намалено. Пропилен гликолът и глицерина съвсем не са фармацевтични съставки, за бога, та PG се ползва най-много в тютюнопреработвателната промишленост, и двете са окачествени като хранителни добавки (споменавах го другаде - E1520 и E422). Глицеринът е приет подсладител (и отдавна не се ползва в антифриза, където е заместен с етилен гликол, да го натъртя за пореден път), за PG:

- As a solvent in many pharmaceuticals, including oral, injectable and topical formulations
- As a humectant food additive, labeled as E number E1520
- As an emulsification agent in Angostura and orange bitters (интересно, ама явно се и пие!)
- As a moisturizer in medicines, cosmetics, food, toothpaste, shampoo, mouth wash, hair care and tobacco products
- As a carrier in fragrance oil
- As an ingredient in massage oils
- As a solvent for food colors and flavorings
- As the main ingredient in deodorant sticks


Дали е отровен - може да видите сами и в wiki-то, има и достатъчно референции там.

2. Експертът по-скоро нямаше идея за какво говори, в смисъл - как работят цигарите. "Атомизацията" се извършва при точката на кипене, а тя е порядъчно ниска (180 градуса за PG и малко под 300 за глицерина, но в течностите има и вода, а тя ги променя, също както и точките на замръзване), че да катализира някакви процеси на свързване на веществата. Мисля, че при правилно зададена информация можеше всеки химик да отговори и по-смислено...

3. Госпожата накрая поне имаше някаква идея какво говори, но... цитира доклада на СЗО, а той е такава боза, и е базиран на половинчати изводи, извадени от контекста, и някакво далечно в годините изследване, правено в Корея.


Водещите пък не си бяха направили труда един ред да прочетат, чак ми е странно.


трябваше теб да поканят за да им обесниш нещата и да ги образоваш малко

#56 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 15.11.12 г. в 12:45

Не съм фотогеничен, само вътрешно красив :D

Самоцитирам се от HWBG форума:

Никотинът не е чак толкова вреден, а без помощни вещества - не се усвоява по същия начин, няма същото пристрастяващо действие, ако искаш да ти ровя за връзки - ето една. И да, дробчето ти (както и устните, лигавицата, кожата и т.н.) абсорбират повечето никотин, и въпреки това - нивото му в кръвта е по-ниско от на цигарата, която наполовина отива директно във въздуха. Пасивното пушене се свързва с нивото на никотин и CO в кръвта, тук второто почти напълно отсъства, а дори при самият "изпаряващ" нивото на никотин е многократно по-ниско. Ако искаш - имаше и изследване на за пасивното пушене при използване на електронна цигара. Ако се разтърсиш за никотина - ще видиш голям зор да намериш информация, дистанцирана от приема му чрез тютюнев дим.

... However beyond all these hypotheses, which have not been verified, there is one fact: 5 vapers using e-cigarettes for 5hin a small room without renewal of indoor air do not produce detectable levels of nicotine in the air.


Не бих казал напълно безвредни, но при стойностите, които показват, първо ще трябва да спрат милиони други методи за отделяне на вредни вещества, преди да мислят за този. А изследвания има:
http://www.ncbi.nlm....pubmed/23033998 (по-пълна версия http://informahealth...378.2012.724728 )
http://onlinelibrary...0792.x/abstract (давам цитат, понеже е платен достъпа до него) - това е и единственото, което потвърждава пасивно пушене при е-цигарите.

Overall, the e-cigarette is a new source of VOCs and ultrafine/fine particles in the indoor environment. Therefore, the question of ‘passive vaping’ can be answered in the affirmative. However, with regard to a health-related evaluation of e-cigarette consumption, the impact of vapor inhalation into the human lung should be of primary concern.

Но ето и таблицата с резултатите:
Attached File  abstract.jpg   135.02KB   277 downloads



#57 jenna

jenna

    Нов участник

  • Участници
  • Pip
  • 1 posts

Posted На 15.11.12 г. в 12:52

:thumbup: НЕВЕРОЯТНА подготовка!Ето този репортаж трябва да се излъчи по медиите...Досега и аз бях само невеж консуматор на еГо-Т,но вече ще мога да обясня на скептиците,които продължават да тровят околните и децата си ,че има и друг "живот".

#58 vladimirh

vladimirh

    Редовен посетител

  • Участници
  • PipPipPip
  • 252 posts

Posted На 15.11.12 г. в 12:52

Не съм фотогеничен, само вътрешно красив :D

Самоцитирам се от HWBG форума:

Никотинът не е чак толкова вреден, а без помощни вещества - не се усвоява по същия начин, няма същото пристрастяващо действие, ако искаш да ти ровя за връзки - ето една. И да, дробчето ти (както и устните, лигавицата, кожата и т.н.) абсорбират повечето никотин, и въпреки това - нивото му в кръвта е по-ниско от на цигарата, която наполовина отива директно във въздуха. Пасивното пушене се свързва с нивото на никотин и CO в кръвта, тук второто почти напълно отсъства, а дори при самият "изпаряващ" нивото на никотин е многократно по-ниско. Ако искаш - имаше и изследване на за пасивното пушене при използване на електронна цигара. Ако се разтърсиш за никотина - ще видиш голям зор да намериш информация, дистанцирана от приема му чрез тютюнев дим.

... However beyond all these hypotheses, which have not been verified, there is one fact: 5 vapers using e-cigarettes for 5hin a small room without renewal of indoor air do not produce detectable levels of nicotine in the air.


Не бих казал напълно безвредни, но при стойностите, които показват, първо ще трябва да спрат милиони други методи за отделяне на вредни вещества, преди да мислят за този. А изследвания има:
http://www.ncbi.nlm....pubmed/23033998 (по-пълна версия http://informahealth...378.2012.724728 )
http://onlinelibrary...0792.x/abstract (давам цитат, понеже е платен достъпа до него) - това е и единственото, което потвърждава пасивно пушене при е-цигарите.

Overall, the e-cigarette is a new source of VOCs and ultrafine/fine particles in the indoor environment. Therefore, the question of ‘passive vaping’ can be answered in the affirmative. However, with regard to a health-related evaluation of e-cigarette consumption, the impact of vapor inhalation into the human lung should be of primary concern.

Но ето и таблицата с резултатите:
Attached File  abstract.jpg   135.02KB   277 downloads


такмо се бях зачел в форума които си споменал ники :smoking-8570:

#59 BaiHoi

BaiHoi

    Участник

  • Участници
  • PipPip
  • 30 posts

Posted На 15.11.12 г. в 12:53

Подкрепям и аз!
Мирослав Белчев

#60 geniusloci

geniusloci

    PV-BG гуру

  • Администратори
  • 1,081 posts

Posted На 15.11.12 г. в 13:31

О, за бога, как ли се "трогнаха" всички в рамките на два-три дена?
http://tv7.bg/news/s...ty/9530022.html